| anonim_4396 a întrebat:

Buna

As vrea sa ma ajutati chiar nu stiu ce sa cred.

Deci,acum putin timp am cunoscut un tip(in realitate, nu pe facebook). L-am gasit si pe facebook si l-am adaugat. Mi-a scris, am vorbit vreo 10 min.I-am scris si eu de 2 ori... Cand ne vedem intamplator sau nu numai am impresia ca ma place, deoarece: tot timpul cand ne intalnim ma saluta si imi zambeste, m-a intrebat daca nu merg in ceva excursie unde merge si el, ma priveste in ochi cand vorbim.sau ma saluta sau zambeste., l-am surprins ca ma privea si am si simtit asta.

Faza ii ca nu stiu daca ma place sau simpatizeaza macar.

Chiar il plac mult, nu inteleg de ce nu-mi scrie, iar in realitate face gesturile alea.Eu am 16 iar el 20. Chiar nu ii un baiat din ala cum credeti. Are mult bun simt, nu ii genul sa-si bata joc.

Deci,

1. Ma place sau simpatizeaza?

2. De ce nu imi scrie?

3. De ce face gesturile alea cand ne vedem?
Multumesc celor care v-ati facut timp sa-mi raspundeti.

1 răspuns:
| RainmakerX a răspuns:

Oh, deci, s-o luam pe rand...
1.Da,te place (asa cred) doar ca mai mult ca sigur te considera oarecum imatura cat sa intelegi complexitatea unei relatii pe termen lung. El are 20 de ani, probabil ca deja se gandeste la tot felul de lucruri, in timp ce tu esti doar o adolescenta ce mai are de trecut prin multe ca sa ajunga la un anumit nivel, cat sa-l inteleaga pe acest baiat.
2.Deci,Honny, sa ne facem intelesi.
Baiatul te place,chiar foarte mult dar nu are de gand sa-ti spuna sau s-o arate intrucat isi cauta pe cineva matur care ar putea sa-i inteleaga nevoile specifice varstei. Pana la urma esti inca un copil,Honny! Te vede ca pe o amica,nu ca pe o iubita, se simte foarte bine in prezenta ta dar asta este tot! Tu esti inca mica in timp ce el se gandeste la lucruri serioase. Te priveste cu simpatie pentru felul tau de a fi, doar ca el pare sa-si caute altceva. (Scuze.)
Deci, nu iti scrie intrucat vrea sa evite cazul in care i-ai spune ca il placi. El nu are ganduri mari cu tine! Te place, dar nu asa cum crezi tu! Se simte bine langa tine si vrea sa ramaneti prieteni.Nu vrea sa strice aceasta frumoasa prietenie cu o dragoste ce oricum nu ar avea loc datorita nevoilor diferite pe care le aveti la varstele voastre. El tine la tine, de aceea te evita. Si-a dat seama ce simti pentru el si nu vrea sa-ti raspunda ca sa nu-ti dea sperante desarte.Ori asta ori pur si simplu exagerezi prin acele mesaje, insa eu sunt tentat sa cred prima varianta.
3.Te place dar nu vrea o relatie cu tine! Vrea sa petreceti clipe frumoase impreuna dar nu ca iubit si iubita,asa cum crezi tu,ci doar ca simpli prieteni.
El realizeaza ca nu ar merge o relatia precum aceasta. Diferenta de ani nu este o problema, sa ma fac inteles! Problema consta in nevoile diferite specifice fiecarei varste.
Fii tu insati si asteapta ca el sa faca primul pas sau gaseste pe altineva. Fata nu face primul pas... asteapta si vezi ce are de gand sa faca cu tine.
Fii pregatita pentru orice! Daca o sa-si gaseasca sau daca are pe altcineva atunci este clar ca sunteti doar prieteni.
Poate este doar indecis. Asteapta si vezi ce are de gand! Atat poti face pentru moment.
Bafta, Honny!

Ps: Multi salutam fetele si le privim frumos, doar nu ai vrea sa ne strambam, sau ceva de genul (sa ne aratam dezgustul daca nu ne place vreo fata) Este o chestie de bun simt...
Daca cineva te saluta, asta nu inseamna ca te place si daca te priveste atunci poate a vazut ceva.

-Blytz-