| Corinne a întrebat:

Azi am primit si eu faimosul telefon Samsung Corby. Dar am o problema...dejasad am introdus cartela SIM si pe ecran imi scria "SIM indisponibil.Va rugam sa contactati furnizorul de servicii" straight face
Asta inseamna ca este codat? Eu am cartela de cosmote si nu stiu exact de unde a fost cumparat acest telefon.Deci? stie cineva care e problema?sad

2 răspunsuri:
| FreakyFred a răspuns:

Da s-ar putea ca telefonul sa fi fost luat de la Vodafone sau Orange si sa fie blocat in reteaua respectiva. cred ca aici e problema. daca asa e, iti poti cumpara cartela pe reteaua respectiva. alta solutie nu prea stiu...

| brio6267 a răspuns:

Trebuie decodat, este singura solutie daca doresti sa folosesti acea retea, iar daca doresti decodarea lui te pot ajuta sugerind-uti sa mergi la un service tele mobil serviciul decodari desi de vreo citeva luni nu ar mai trebui sa existe aceasta problema cu nici-un tele mobil exista deja o clauza in acest sens insa nu stiu de ce mai continua anumite firme sa vinda telefoane codate in anumite retele