| anonim_4396 a întrebat:

Care este cauza pentru care oamenii se reproduc oricând indiferent de anotimp? De exemplu, ADN-ul nostru se aseamănă 98% cu cel al cimpanzeilor unde sezonul lor de împerechere este atunci când sporul fructelor este cel mai ridicat. În rest, abstinență sexuală tot restul anului. Oamenii sunt activi sexual mai tot timpul, dovada fiind rata sarcinilor nedorite/avorturilor/violurilor etc.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu doar oamenii fac sex tot anul, cele mai mari campioane la facut sex non sunt maimutele bonobo, e maimutele astea care sunt cel mai apropiate genetic de noi fac sex non stop de asta nu le vei vedea la zoo, omul face sex tot anul dar nu se poate reproduce si doar cand femeia e la ovulatie si la cimpanzeii e la fel doar ca la noi ovulatia e ascunsa

Omul are, în lumea de azi, două "rude" apropiate, genetic vorbind: cimpanzeul comun, Pan troglodytes (cel mai adesea numit, pe scurt, doar cimpanzeu), şi cimpanzeul pitic (Pan paniscus), numit şi bonobo (foto). Analizele genetice au arătat că aproape 99% dintre genele prezente la om se regăsesc şi la aceste specii de maimuţe.

http://www.descopera.ro/......riti-de-ei

| Drimmero a răspuns:

Omul are pofte mari si fantezii, e singura explicatie logica, hormonii nu-ti dau pace.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Drimmero):

Ok, dar și animalele au hormoni. Ele de ce au sezoane de împerechere și noi nu? Noi avem rațiune spre deosebire de ele. Te aștepți ca un animal să se înmulțească necontrolat fiind conduse doar de instinct spre deosebire de un om care gândește și este inteligent.
Gestația unei pisici durează aproximativ 2 luni spre deosebire de sarcina unei femei care durează 9 luni. Pe lângă asta pisicile se împerechează primăvara, o femeie cuplată este activă sexual tot timpul anului. Se protejează să nu rămână însărcinată, pisica nu. Pisica face între 1-9 pui, depinde de vârsta ei. Femeia naște un copil în general, maxim 2. Dacă și pisica era activă sexual ca și femeia, era jale și la animale față de ce este acum.

Inițial, tind să cred că hormonii din alimentație sunt de vină pentru libidoul crescut.

| Drimmero a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Pur si simplu, constructia biologica e mai complexa la oameni, parerea mea.
Hormonii din alimentatie au o contributie,, dar nu la activitatea sexuala ci la deformarea corpului/

| Dismally a răspuns:

Pentru ca omul are mereu hrana si resursele necesare pentru cresterea unui copil spre deosebire de animale care depind de clima sau de perioada in care gasesc mai multa hrana.

| Jewlie a răspuns:

De unde sa incep.
1. ADN-ul uman se aseamana in proportie de doar 95% cu ADN-ul cimpanzeilor.
Source: http://creation.com/greater-than-98-chimp-human-dna-similarity-not-any-more
2. Cimpanzeii se pot reproduce tot timpul: 'Femela poate naște în orice perioadă a anului. Durata ciclului menstrual este de 35-45 zile, din care șase zile reprezintă perioada de fertilitate.' [Source: https://ro.wikipedia.org/wiki/Cimpanzeu#Reproducerea ]
Desi ciclul este pe o perioada mai lunga decat cel al (majoritatii) femeilor, cimpanzeii nu se 'abtin sexual'. Cimpanzeii folosesc sexul si ca unealta sociala, practicandu-l si fara scopul de a se reproduce. [Source: http://www.chimpworlds.com/chimpanzee-reproduction/ ]
3. Oamenii sunt activi sexual TOT timpul anului, DOVADA fiind faptul ca aproape sau chiar in fiecare zi primesti notificari de la Facebook, care iti spune ca este ziua unuia sau a mai multora dintre prietenii tai. Oamenii se reproduc oricand deoarece anatomia lor le permite asta. Femeia este fertila tot timpul, desi sansele de a ramane insarcinata cresc atunci cand ea este la ovulatie (adica atunci cand un folicul ovarian ajunge la maturitate si este eliberat de catre ovar.dar intru in detalii)
4. Sarcinile nedorite/avorturile nu sunt rezultatul faptului ca oamenii sunt activi sexual (nu a faptului in sine, ma refer), ci al neatentiei, planificarii proaste, accidentelor (cum ar fi ruperea prezervativului), evenimentelor neprevazute (de exemplu, un cuplu de oameni care isi doreau copii au avut un accident/o taiere de buget, au descoperit ca au o boala pe care nu vor sa o transmita mai departe, abia dupa ce se formase sarcina)
5. Violurile nu sunt despre sex, ci sunt despre putere.
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.

| marmeladacupaine a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt dracul, diavolul lucreaza prin om...Fiinta mai rea si mai pacatoasa ca omul nu mai exista. Nu stiu cum de ne mai tine pamantul...