| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Cât câștigă pe lună net un spălător de vase full time?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea fi doar salariul minim, adica 1500 net.
Sau 2000-3000, cu ore suplimentare. Depinde de restaurant; unele platesc bine, altele jalnic.

| Hammurabi a răspuns:

În Statele Unite se câștigă cam 20-25 USD pe o zi de muncă (aprox. 10 ore) la spălat vase.
Aici în Grecia nu există "spălător de vase". Bucătarul șef și administratorul restaurantului își gestionează singuri cu personalul din subordine chestia asta. Adică nu există cineva plătit doar să spele vase (sau să încarce/descarce/manipuleze/supravegheze mașinile de spălat vase).

| Dismally a răspuns:

Salariu minim indiferent de tara.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Eu am fost spăltor de vase am muncit la un restaurant turces eram în Austria pe vremea aia și luam 900 euro pe luna Dumnezeu mieste martor de la 7 dimineață eram în picioare la 8 cel târziu 8 acolo trebuie sa fiu loam trenul 8 7 stație după schimbam și loam autobuzul încă 3 stați și munceam peste tot nu numai vase spălam facem de toate... am rezistat multe luni așa și după mi-am dat demisia când am văzut bătaie de joc pe care mise făcea i-am lăsat și pe ei pe mână la Dumnezeu el știe cel mai bine ce sa facă cu ei.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Dacă vrei sa fi spălător de vase în românia o sa muncești pe mult mai puțin nici 900 euro și sunt sigur ca te vor pune sa faci de toate nu numai spălat de vase...