| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac ca sa ma ingras. Am 1, 63 si vreo 40 kg. Recunosc ca in ultimul timp (cateva luni bune) am fost destul de stresata si banuiesc ca ma consum de la nervi. In plus nu am nici pofta de mancare. abia mananc. Am incercat unele vitamine. date de mama mea, dar mi se par inutile nu ii nici o schimbare. Nu mi-a dat pofta de mancare. Va rog daca puteti sa`mi dati cateva sugestii. happy Multumesc.

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Vitaminele nu o sa-ti faca pofta de mancare. Dar e bine sa le iei, pentru ca in mod sigur ai lipsa de asa ceva. Din moment ce nu mananci, organismul tau de unde sa-si ia vitaminele?!

Elimina (sau atenueaza) sursa de stress si sa vezi ca o sa-ti revina si pofta de mancare. Fa-ti un program regulat de miscare, chiar si numai plimbari mai lungi in aer liber pentru inceput. Hidrateaza-te cum trebuie, si forteaza-te sa mananci ceva mai mult decat mananci acum. Mananca fortat (nu exagerat, sa ne intelegem) pentru. ca tu nu simti nevoia sa mananci si din cauza ca stomacul tau si-a micsorat volumul (nu prea avand de lucru) si de aceea senzatia de satietate se instaleaza dupa cateva imbucaturi. Asa ca forteaza-l putin cate putin. Nu uita sa te hidratezi cum trebuie! Sanatate!

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să ceri sfaturile unui medic nutriționist și să faci un pic de sport.
Dacă vrei să "câștigi" câteva kilograme fă-le într-un mod sănătos dar nu mai mult de 10-13 kilograme la înălțimea ta.
Ești slabă în prezent.
Pa, pa.