| AlexiaTiran2992 a întrebat:

Buna! Ce credeți despre importanta pasiunilor în dezvoltarea personalității adolescenților? Ce rol credeți că au hobby-urile in dezvoltarea lor? Puteți argumenta, va rog?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Pai sunt foarte importante in dezvoltarea personalității adolescentului,pentru că acestea îl ajută să se descopere si sa experimenteze lucruri noi, pentru a vedea dacă-i plac sau nu.
La fel ca pasiunile.
In plus,prin fixarea unui hobby sau pasiune, adolescentul descoperă ce înseamnă să fii disciplinat(cum e la sala…unii o considera pasiune), sa ai răbdare(grădinăritul), sa fii atent (fotografia), sa fii mai creativ (scrisul unei cărți)
Sper că te-am ajutat cat de cat.
Bafta on the phone

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Gandindu-ma la mine, nu stiu ce as fi facut intre 12 si 20 de ani, daca nu aveam pasiuni pe care sa le practic, si care sa-mi promita un oarecare viitor.
De fapt, stiu ce faceam: depresie si anxietate.
Practicand pasiuni ce puteau oricand sa devina job, am fost fericit si pregatit sa devin adult.