| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a întrebat:

Buna happy! Ce inseamna sa ai ascendent in anumite zodii? De ex : eu sunt in zodia Gemeni si am ascendent in Capricorn confused. Multumesc >big grin

Răspuns Câştigător
| SweetCandy a răspuns:

Nu e suficient sa ai o zodie de exemplu Gemeni, la nastere(in functie de ora la care te-ai nascut) "faci rost" si de un ascendentbig grin care influenteaza mult viata unei persoanehappy cam asta inseamna.
Cat de spre ascendentul in capricon:

Fire serioasa, tacuta, ganditoare, contemplativa, avand atata demnitate si stima de sine incat incearca sa-si urmareasca eficient interesele. Sunt prudenti, precauti, strangatori si practici si actioneaza numai dupa indelungi premeditari.

Sunt ambitiosi si perseverenti si pot munci din greu si mult fara a se descuraja. Sunt capabili sa indure multe cand interesul le-o cere, mai ales in afaceri.

Cei nascuti cu Ascendentul in Capricorn au o seriozitate inconfundabila. Chiar si cand glumesc, acest lucru este foarte vizibil. De fapt, foarte multi dintre oamenii cu simtul umorului au Ascendent in Capricorn. La ei totul tine de planificare. Si faptul ca nu rad inainte de gluma face tot farmecul.

Persoanele cu Ascendent in Capricorn proiecteaza competenta. Pur si simplu degaja acest lucru. Au o imagine de sine la care tin foarte mult. Hainele pe care le poarta si felul in care se comporta sunt o mare preocupare pentru ei. Vor sa para niste persoane pline de succes si de foarte multe ori le reuseste.

De multe cei cu Ascendent in Capricorn sunt persoane puternic influentate de conditiile familiale. De exemplu, parintii isi pot numi copilul cu Ascendent in Balanta ca fiind "dragut", cel in Berbec ca fiind "independent". In cazul celor cu Ascendent in Capricorn, acestia sunt copii care intotdeauna au fost considerati responsabili. Cateodata, sunt chiar ei care se uita in jurul lor si simt nevoia de a fi cei organizati, cei de nadejde si cei mai responsabili membri ai familiei.

De aceea, adesea, persoanele cu Ascendent in Capricorn adopta un puternic simt al traditiei, al familiei si al responsabilitatii de la varste fragede. Ei ne apar ca extrem de muncitori, competenti si persoane de nadejde. Ceea ce altii nu vad sub aspectul rece, cateodata suav este agitatia interioara: de multe ori se intreaba: "Oare fac destul?", "Merit toate astea?", "Cum pot sa fac lucrurile mai bine?". Sunt foarte preocupati de viitor.

Desi pare ca acesti oameni ajung sa fie de succes foarte usor, acest lucru e doar aparent. Ei fac sa para asa. Multi dintre cei cu Ascendent in Capricorn traiesc intr-o lupta continua si o negare continua cu ei insisi. Stiu sa nu fie frivoli, totusi cheltuiesc bani pe haine pe care si le doresc (cele de firma, bineinteles) si pe alte simboluri ale statutului. Desi nu le place sa se afiseze si sa iasa in evidenta, reusesc sa fie remarcati prin succesul pe care il au.

De foarte multe ori, povestile celor cu ascendent in Capricorn sunt unele de succes. Desi au avut o copilarie grea, au stiut sa se orienteze astfel incat sa le fie bine. Saturn guverneaza aceasta zodie si asta inseamna ca in timpul copilariei au fost seriosi si foarte responsabili, dar in timp ce cresc, cresc si imbatranesc frumos si invata cum sa traisca viata mai relaxat.

Sunt harnici, increzatori si cumpatati; respecta religia, se consacra cercetarii teologice si analizeaza cu mare atentie fiecare subiect sau stiinta aleasa. Pot fi limitati in actiunile lor de o sanatate deficitara. Altfel, se descurca bine in chestiunile privitoare la pamant si cultivarea acestuia, dar referitoare si la marile asociatii sau la preocuparile de utilitate publica. Temperament afectiv sau afectiv-rational.

Aspect fizic:

Inalt, subtire, cu o statura bine facuta, predispusa spre garbovire; cu fata in general lunga sau ovala, fruntea rotunda, cu ochi albastri sau caprui expresivi, cu tenul curat, parul castaniu predispus la chelie mai ales pe la tample; tendinta de a tropai sau de a tarai picioarele.

Predispozitii mentale:

Generos, amabil, temperat, drept, sincer, liber, vesel, milos si prietenos, activ si intreprinzator, intelegator, omenos si oarecum impulsiv. Predispozitie catre filozofare, practicarea dreptului, medicinii sau religiei; Dornic sa calatoreasca si sa practice sporturi si exercitii in aer liber.

5 răspunsuri:
| zorialbi a răspuns:

Oameni buni, nu va mai luati dupa horoscop. Fiecare om este unic, iar trasaturile lui nu sunt determinate de niste planete sau de ziua in care s-a nascut.

"Horoscopul "prevesteşte" ce ni se va-ntâmpla astăzi pe baza aşezării în spaţiu a planetelor. Horoscopul presupune deci un destin, o foaie scrisă deja cu ce o să ni se-ntâmple în fiecare clipă a vieţii.

Există horoscopuri pe o zi, există horoscopuri pe o lună, există chiar şi horoscopuri pe un an. De ce n-ar exista horoscopuri pe toată viaţa? Şi dacă există prevestiri pentru toată viaţa mea atunci eu nu sunt liber, atunci eu sunt programat să îndeplinesc ce mi-e scris în destin.

Dar totuşi sunt liber să fac ce vreau, să aleg în fiecare secundă să fac ceva bun sau rău, sunt responsabil pentru fiecare faptă a mea în faţa tuturor oamenilor. Dacă fac ceva rău şi alţii mă vor acuza nu pot da vina pe horoscop, nu pot da vina pe aşezarea planetelor ci voi suporta consecinţele pe pielea mea.

Horoscopul e doar o invenţie care îndreptăţeşte pe oameni să făcă ce-i rău, lăsăndu-i să fie iresonsabili pentru faptelor lor, de care vor da seama la sfârşitul lumii.

Libertatea e cel mai mare cadou pe care l-am primit noi ca persoane de la Dumnezeu. Numai oamenii sunt raţionali (se-nţeleg prin cuvinte) şi sunt şi liberi în acelaşi timp.
Dumnezeu l-a creat pe om dându-i libertate, lăsându-l să poată alege în fiecare moment.

Predestinaţia şi horoscopul îndepărtează mintea noastră de Dumnezeu şi ne face să uităm că vom muri şi vom fi chemaţi în faţa Judecătorului Suprem să dăm seamă de fiecare faptă pe care am făcut-o prin libertatea noastră. A crede în predestinaţie e la fel ca şi cum am crede că noi venim de nicăieri şi că după moartea vom dispărea spre nicăieri. Dacă exista destin înseamnă că unii sunt condamnaţi fără voia lor să aibă o viaţă rea şi alţii una bună, unii se vor duce în rai şi alţii în iad fără voia lor şi fără meritul lor."

(http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2008/08/pacaleala-horoscopului/)

| iri a răspuns:

Ascendentul reprezinta zodia care se ridica la orizont in momentul nasterii individului. Daca zodia natala este cel mai cunoscut element astrologic, fiind calculata cel mai simplu, pornind de la ziua in care s-a nascut individul, zodia ascendenta necesita un calcul specializat, pentru fiecare persoana in parte, in functie de ziua, luna, anul, ora si minutul nasterii, cat si locul nasterii, mai precis coordonatele geografice ale locului in care acesta a vazut lumina zilei.
El poate avea uneori o influenta covârsitoare asupra unui nativ : daca, la momentul nasterii, în semnul în care se afla Ascendentului se gasesc mai multe planete, este foarte posibil ca acel nativ sa aiba mai degraba caracteristicile zodiei în care are Ascendentul decât cele ale zodiei natale. Ascendentul da nativului trasaturi asemanatoare zodiei corespondente, dar pot exista si multe deosebiri insa caracteristicile Ascendentului corelate cu cele ale zodiei natale sunt cele care dau o imagine detaliata a personalitatii individului.

| iri a răspuns:

Pai atunci o sa incerc sa iti zic cu cuvintele mele :) In afara de zodiac, ascendentul este important in astrologie, dar acesta se poate afla numai daca stii data si ora exacta a nasterii persoanei respective, in timp ce la zodie ai nevoie doar de data de nastere.
Cand iti faci astrograma, stii desenul ala ciudat cu planetele, si la ascendent ai mai multe planete atunci este posibil ca acea persoana sa aiba mai degraba caracteristicile acelei zodii in care are ascendentul.
Asa arata o astrograma:
http://www.acvaria.com/1263/01012008.BMP

Exista programul "Astrograma", in care introduci datele, iti da astrograma si o si interpreteaza.
Daca vrei programul trimite-mi un mesaj pe privat cu id-ul tau ca nu dau acum de program pe google.

| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° explică:

Va multumesc pentru.raspunsuri dar voiam o explicatie mai simpla. Am gasit si pe google chestiile astea dar nu prea am inteles mare lucru blushing