| Joana96 a întrebat:

Ce sunt acelea secvente lirice?:d. Trebuie sa impart o poezie, mai exact "Venere si Madona" de M. Eminescu in secvente lirice si nu imi aduc aminte cum se face :d. Multumesc >big grin

1 răspuns:
| Pisica18a a răspuns:

Sunt 4 secvențe lirice.
Prima secvență se găsește în prima strofa și se referă la o lume pierduta,autorul aduce în discuție o lume de basm unde oamenii aveau un limbaj bogat și o imaginație la fel de bogata.
In doua secvență,eul liric,este îndrăgostit pana peste cap de o fata,el o evoca pe Venere,zeița Venus din Milo,asemănătoare Afroditei,el,vorbește de frumusețea feminina,și compara fata cu un înger,cu o sfântă.
In a treia secvență,eul liric își jignește iubita,făcând-o sa plângă, el o face demon, femeie sterpa și cruda ca în ultima secvență, autorul sa arate ca eul liric nu este decât un adolescent sensibil care se lasă înduioșat de lacrimile fetei, și iertând-o pe aceasta.
Sper sa te ajute. :*