| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Cine cunoaște versetul biblic, despre fățărnicie potrivit căruia unii " stau ascunși la mesele ( de - dragoste ) " (sau așa ceva ), am citit acum mult timp într-o carte un verset biblic și nu mi-l mai amintesc)... adică nu sunt ceea ce par a fi / gândesc diferit de ceea ce pretind?
Ofer funda.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am gasit ceva similar, decat asta:
https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/JUD.1.12.VDC

Acum, legat de primul aspect, ca nu sunt ce par a fi? Pretind altceva? Pai asta nu este definitia fatarniciei? Nici nu este nevoie de un context sau pasaj catre ceva pentru a spune asta.
Oamenii pot sa zica asta oricand.

Si legat de al doilea aspect, o sa gasesti multe lucruri neintelese acolo. Poate putin pe langa intrebarea ta, insa mai spun ca... multe astfel de citate si fraze neintelese de oameni, pot fi interpretate oricum. In timp ce pentru cineva nu au sens sau au un sens metaforic, pentru alte persoane chiar inseamna ceea ce se vede la prima... vedere.

Ne gandim ca poate daca lucrurile erau explicate altfel si nu se vorbea in metafore, nu mai exista acum acea incertitudine intre oameni legat de ce scrie pe acolo, toate disputele si contradictile intre oameni. Si apoi ce? Toti traiam in pace? Aparent, daca s-a ajuns la cum este acum, inseamna ca poate asa trebuia sa fie.

Ce farmec mai au lucrurile, daca ne sunt date pe tava.

Numai bine ^_^