| BLUEishot a întrebat:

O carte buna de citit? ceva de dragoste preferabil. Multumesc funda:*

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti sugerez mai multe rcarti de dragoste si nu numai care eu le-am citit cu multa placere:
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell (vezi ca ti-a mai recomandat-o un user si ti-a zids ca are trei volume, o informatie falsa, romanul are doar doua volume...este, in opinia mea, cel mai bun roman din literatura universala0
"Insula pierduta"- Margaret Mitchell (e o super povestire despre dragoste si onoare, actiunea desfasurandu-se in timpul unei calatorii peo insula din Oceanul Paciific, o carte decsoperta abia in 1996, dupa ce s-a crezut decenii intregi ca Margaret Mithell nu a scris decat "Pe aripile vantului"-ti-o recomand, chiar merita citita)
"Rebecca"-Daphne du Mauriere(am citit-o in engleza, dar am inteles ca are si versiune tradusa in romana-e o super-carte, complet diferitade ce am citit pana acum)
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte(un roman genial, o capodopera a literaturii engleze)
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte(am citit-o initial in engleza, apoi si in romana si ce pot sa-ti spune ca in ciuda situatiilor dramatice pe care le descrie, e o carte foarte-foarte buna, o alta capodo[pera a literaturii engleze)
"David Copperfield"-Charles Dickens(un super roman in trei volume, intr-un stil inegalabil, pe care l-am citit pe nerasuflate)
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz (o carte despre Imperiul Roman in timpul lui Nero si despre statutul crestinilor in primul secol dupa Hristos si o superba poveste de iubire cu un final neasteptat de fericit)
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert (un roman cuun subiect deosebit, ce prezinta viaa unei femei cu toate pasiunile, dorintele si aspiratiile ei erotice, terminata, din pacate, cu sinuciderea eroinei...desi multi critica acest roman si il considera de o calitate indoielnica, mie personal, chiar mi-a placut)
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham Greene9o carte actuala, scrisa prin 1950, pur si sinmplu un alt stil de literatura)
"Coliba Unchiului Tom"_Harriet Beecher stowe(nu e un roman de dragoste, dar e o carte foarte buna scrisa intr-un mod foarte atractiv, cu un subiect aparte:viata sclavilopr negri din America de Sud... euna dintre preferintele mele literare, am recitit aceasta carte cred ac de vreo 5 ori)
:Lorelei"-Ionele Teodoreanu(ultima mea carte cuitita...o poveste minunata de dragoste, o capodopera a literaturii romane, desi primele 20-30 de pagini sunt putin cam plictisitoare, pe urma e super cartea)
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu (un roman foarte frumos in trei volume, despre destinul unei familii de la inceputul secolului trecut, in care pur si simplu, te vei indragosti de cele doua eroine: Olguta si Monica)
"Maitreyi"-Mircea Eliade(e minunata, prezinta o frumoasa poveste de iubire interzisa intre inginer roman Alan si o frumoass indianca Maitreyi, idila nerealizata din cauza incompatibilitatii intre ceel doua culturi si religii)
"Enigma Otiliei"-George Calinescu (un roman romanesc deosebit, romantic si realist in acelasi timp)
"Ultima noapte de dragste, intaia noapte de razboi"-camil Petrescu(in opinia mea, cel mai complex si maiprofund roman al literaturii romane)
"Elevul Dima dintr-a spatea"-Mihail Drumes(o carte frumoasa despre dragoste si adolescenta, despre viata elevilor si indrazneata lor expeditie, devenita un ideal utopic, e una dintre cartile mele preferate, am citit-o si recitit-o cu multa placere, intentionez sa citesc si celelalte doua romane lae lui Drumes:'Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste")
"Panza de painajen"-Cella Serghi(un roman impresionant)
Lectura placuta orice ai alege si succes la scoala!

3 răspunsuri:
| One94 a răspuns:

Pai uite eu iti sugerez urmatoarele carti si iti voi spune si de ce sa le citesti:
1.Panza de paianjen de Cela Serghi e o carte cu o poveste super frumoasa de dragoste. Cred ca e singura carte romaneasca care pe mine una m-a impresionathappy
2.Pe aripile vantului -Margaret Mitchell. Asta e o alta carte care desi are 3 volume nu o mai lasi din mana.
3.Eugenie Grandet scrisa de Balzac. Cand am inceput sa citesc cartea am crezut ca Eugenie e o naiva insa la sfarsit eram ceva in genu ok tipa e tarelaughing
4.Citeste de Shakespeare :''Romeo si Julieta'',,, Othello '' sau,, Implanzirea scorpiei''.Iti recomand in mod special,, Implanzirea scorpiei''
5. Poti opta si pentru Mircea Eliade.E un geniu in carti gen romance.Iti recomand de la el,, Maitreyi'' si,, Nunta in cer ''
Si mai sunt multe altele pe care poti sa le citesti, astea mi-au venit prima data in mintelaughing

Răspuns utilizator avertizat
| fetitacreionas a răspuns:

Pasiune si onoare mary jo putney
Aceasta carte m-a impresionat, de aceea ti-o recomand si tie. E o carte si istorica fiindca se vorbeste de un complot impotriva unei printese. Chiar ma gandesc s-o recitesc ca sa mi-o tiparesc in minte.