| Rozetta a întrebat:

Cine stie cele mai multe proverbe care se refera la tresaturile morale ale oamenilor primeste FUNDA! ( in paranteza sa scrieti ce trasatura este ) O zi placuta!

Răspuns Câştigător
| Lolităăăă a răspuns:

A ajuns de rasul curcilor. Cristinuta
A ajuns oul mai cuminte decat gaina. anda
A bate apa-n piua. Cornel
Absolutul este aproape, invinge-ti temerea si castiga-ti libertatea. Marius
A cara apa cu ciurul. roudolphina
A cauta acul in carul cu fan. Dragos
Acea lege este mai buna, care te face sa cunosti adevarul. petrina
Aceeasi apa care misca moara o si distruge. Georgiana
Actiunea este adevaratul rod al cunoasterii. cori
Actiunile curajoase nu au nevoie de trompeta. stefi
E ca si cum ai cauta acul in carul cu fan. Jenny
Acul si barosul nu se compar cu prostul Nita Dorina Elena
Adesea cuvantul spune mai putin decat tacerea. madalina
A despica (taia) firul in patru. corina
Adevarata dragoste vine dupa casatorie. mihaela
Adevarul de-l arati, curat sa-l arati, ca oricine sa-l inteleaga. angi
Adevarul e dulce ca mierea, minciuna amara ca fierea. adelina
Adevarul nu trebuie aratat gol, ci în camasa
Adevarul trebuie rostit uneori in gluma.
A fi cu minte este o avere. larisa
A fi domn e o-ntamplare, a fi om e lucru mare. nora
A fi grabnic ca melcul. sorana
a fi mare nu-i mirare a fi om e lucru mare
Aflarea intelepciunii cere cugetare cu osteneala. sorana
A gresi e omeneste, a ierta dumnezeieste! cotuca
A gresi este in firea omului. cristi
Ai carte, ai parte. Alexandra
Ai carte, ai parte! Rares Adrian
Ai carte, ai parte.
Ai credinta, ai vointa! loredan
A ierta este cea mai frumoasa razbunare. robert
A ierta este o fapta mai nobila si mai rara decat aceea de a te razbuna. alexandra
Ai, n-ai - dai! dariaana
A indatora pe cineva costa adesea foarte putin si aduce dupa sine mult. costin
A invidia inseamna a recunoaste ca esti inferior. adela
A invinge mania inseamna a triumfa asupra celui mai mare inamic. mona
A-i pedepsi pe copii pentru greselile pe care nu le-au facut sau chiar a-i pedepsi sever pentru niste greseli usoare inseamna sa pierzi cu toata increderea lor. Diana
A iubi inseamna a stima pe cel iubit fara socoteala de interes. Cristina
A judeca pe altul inseamna a se judeca pe sine. andreea
Ajunge din cal magar
Si catar din armasar. cornelia
Ajuta-ti parintii caci si ei te ajuta! bobo
A lauda din toata inima actiunile frumoase inseamna intr-un fel a participa la ele. marinela
Albina in gura tine mierea cea mai dulce, si in coada acul cel mai otravitor. claudiu
A lega cartea de gard
Alta faina se macina acum la moara. bogdan
A-l tot mana de la Ana la Caiafa. gabriela
A nu dori este mai bine decat a avea. Iulia
A nu face fapte rele nu inseamna a face o singura fapta buna. daniel
A nu pedepsi greselile inseamna a incuraja rautatea. bogdan
A opari cu apa rece.
happy

| Rozetta explică (pentru Lolităăăă):

Lolitaaaa, imi plac proverbele dar am spus sa scrii ce trasatura este nu numele carui caracteristica o arata! exemplu : Dumnezeu hraneste pasarele care dau din aripi. (harnicie )

| Lolităăăă a răspuns (pentru Rozetta):

Oke. uite aici gasesti http://www.google.ro/......http?/url

8 răspunsuri:
| Lolităăăă a răspuns:

:*

| AlexisAlexx a răspuns:

gresi e omeneste, a ierta dumnezeieste! cotuca
A gresi este in firea omului. cristi
Ai carte, ai parte. Alexandra
Ai carte, ai parte! Rares Adrian
Ai carte, ai parte.
Ai credinta, ai vointa! loredan
A ierta este cea mai frumoasa razbunare

| Rozetta explică (pentru AlexisAlexx):

De ce ai scris nume la sfarsit?

| AlexisAlexx a răspuns (pentru Rozetta):

| 456deea a răspuns:

Aschia nu sare departe de trunchi! Chiar dac-o sui pe-un tron de aur, broasca sare înapoi în baltă. Sa fii domn e o-ntamplare sa fii om e lucru mare! De frumusete te saturi in patruzeci de zile; de caracter frumos nici in patruzeci de ani.

| Rozetta explică (pentru 456deea):

Multumesc happy! voiam sa imi scrii si trasaturile! hey, frumoasa poza! happy happy