| Dudu008 a întrebat:

Buna big grin Eu sunt de mica la dansuri si pot face podul, sfoara si spagatul.De ceva timp am inceput sa fac si judo dar acolo profesorul ma pune sa fac roata insa eu nu pot... ceva sfaruti?

Răspuns Câştigător
| 8mariastar a răspuns:

Mda prima data ti-as sugera sa invete sa stea in maini. Aici stai in picioare si ea cu fata catre tine pune un picior jos apoi mainile amandoua si "arunca" celalt picior sus (tu il prinzi) apoi il trage pe cel lasat jos alaturi de cel de sus si il prinzi si pe acesta. Sa stea asa in doua maini si sa incerce sa isi gaseasca echilibrul. Faceti atata timp si de atatea ori pana cand reusesti sa iti desprinzi mainile de pe picioarele ei 1 secunda apoi 2-5-10...
Sa invete sa isi lase picioarele jos tot alternativ exact invers fata de cum a fost cand le-a ridicat.
Apoi sa incepi sa ii ceri stand in maini sa desparta usor picioarele fara sa isi piarda echilibrul (o sustii) si sa revina la pozitia initiala si tot asa.

Cand va stii sa stea singura in maini si sa desfaca picioarele si sa le readuca inapoi poate sa isi lase piciorul lateral spre stanga(stangul) sau spre dreapta (dreptul) si sa coboare din stand in maini in picioare pe lateral.
De aici va fi simplu pentru ca roata nu va fi decat rotirea picioarelor de la pozitia stat in picioare dreptul sau stangul in fata urcarea in lateral(stanga sau dreapta) cu ridicarea picioarelor, traversarea pe partea opusa si revenirea in lateral in pozitia initiala dar cu o roata mai incolo.
Rabdare... se invata in timp