| Goddessss a întrebat:

Deci dacă 2 femei sunt gemene si se căsătoresc cu 2 gemeni și ambele perechi fac copii, copiii aceia deși sunt verișori nu sunt cumva legati prin sânge?
Pentru ca gemenii împart un ADN asemănător)
Sunt un fel de frați?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gemenii au ADN asemanator, iar copii lor pot avea portiuni de ADN cu ceilati copii ai celuilalt cuplu de gemeni.
Primii gemeni care se casatoresc cu cele doua surori nu au probleme de sange, dar copii lor nu au voie sa se casatoreasca cu copii celorlalti gemeni, adica cu verii lor, fiindca risca sa faca copii retradati mental sau handicapati fizic, deoarece apar anomalii cand sangele are fragment identic de ADN.

| doctorandus a răspuns:

Dpdv legal sunt veri, dpdv genetic sunt aproximativ frati.

https://eu.usatoday.com/....../71873470/

| relian a răspuns:

Gemenii de acelasi sex da is identici genetic pentru ca au rezultat din impartirea aceluiasi ovul in doua,deci a fost fecundat de acelasi psermatozoid.
Sint si gemeni care nu-s identici genetic,aia care is frate sora.
Daca is legati prin sangelaughing nau cum,sangele nu-i sfoara,glumesc,asa si daca is un fel de frati ce? Legal is verisori,dar pot fi diferiti pentru ca perechile de gemeni aduc noi informatii,traiesc in medii diferite, sau se dezvolta diferit, iar cand vor da urmasi ar putea sa fie diferiti, orice informatie noua se mosteneste.

Mai simplu spus, poate una din gemene o sa fie grasa ailanta slaba laughing una maninca mai mult, copii ei or sa fie diferiti de ai celeilante.Acu ca or fi diferiti genetic este posibil, poate gresesc dar fenotip sigur or sa fie diferiti.
Asa un fel de frati sintem toti laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Daca tu ai un frate geaman, si sotia lui are o sora geamana, asta inseamna ca tu te-ai casatori cu sora satiei fratelui tau, care iti este cumnata. Nu stiu daca asta e posibil din punct de vedere legal in Romania, dar corecteaza-ma daca gresesc.
Si nu, copii sunt verisori nu frati, chiar daca ambii au parinti care sunt gemeni. Nu conteaza ca tu ai un frate geaman si sotia are o sora geamana, copii tot verisori sunt din moment ce ADN-ul lor vine de la parinti nu de la unchi si matuse. Tu ai putea sa spui ca, copilul fratelui tau si al cumnatei tale e copilul tau si viceversa? Nu prea cred.
A, B - frati gemeni
C, D - surori gemene
A + C = AC
B + D = BD
AC si BD nu sunt la fel.
Nu stiu daca comparatia pe care am facut-o e chiar cea mai buna, dar concluzia finala e ca nu, nu pot fi frati, pot fi doar verisori din moment ce vin de la parinti diferiti.
Daca aveau acelasi tata si mame diferite, sau daca aveau aceeasi mama si tati diferiti, erau frati doar pe jumatate, deci tot nu erau frati completi, pentru ca oricat de mult ADN ar imparti gemenii, pana la urma sunt 2 persoane complet diferite.

| gabicoo a răspuns:

Aceiași întrebare și-a pus-o și criminalul nazist Mengele!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Asta se aplica doar la poporul chinez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot fi frati pentru ca au tati si mame diferite.

Ar fi fost frati daca erau nascuti ambii de una din mame.

Cat despre partea de genetica, ma depaseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E casatorie intre rudenii.
Biserica nu aproba asa ceva.
Dupa casatoria primei perechi ceilalti doi deja sunt rude.