| lays a întrebat:

de 1 saptamana si jumatate iau marvelon 21.ma dor sanii ingrozitor de la pastilele astea, mi-au parut cosuri si mi sei ngrasa parul foarte repede. m-am gandit ca este o faza prin care trec pana se obisnuieste organismul meu cu aceste pastile. dar astazi am observat pe protejslip sange.nu ca la menstruatie, o pata foarte mica, dar m-am speriat ingrozitor. o fi gravsad? am fost acum max 2 saptamani la ginecolog.nu-mi permit sa merg iar, stau prost cu banii.asa ca daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ceva.sad prietenul meu insista sa merg.si cred ca o voi face cum facem rost de bani, saptamana viitotare cel tarziu. dar pana atunci vreau sa stau linistita, daca e cazul.multumesc celor care raspund!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La orice sangerare in afara pauzei de 7 zile trebuie sa te prezinti la doctor. Cand iei anticonceptionale, tocmai la simptomele astea trebuie sa fii atenta: daca ti se schimba mirosul/consistenta secretiilor, daca ai probleme cu sanii, etc. Inseamna ca nu ti se potrivesc pastilele astea tie, poate au o concentratie prea mare de hormoni sau nu ti se potrivesc pilulele combinate. Incearca sa te duci la un cabinet de planning familial ca e gratuit, explica situatia ta si iti da trimitere la ginecologie, incat nu e nevoie sa platesti nici acolo. Presupun ca esti eleva/studenta, deci nu trebuie sa iti faci griji fiindca este gratuit daca ai trimiterea.