| CarinaLma a întrebat:

Buna dimineața. Am o dilema, sa zic așa.
Care este problema oamenilor dacă am 2 stiluri sa zicem așa, vestimentare? Eu sunt și elegantă dar și urbanista. Ascult foarte mult rap americănesc, italienesc, trap și in autobuzul spre casa pe tocuri. Astăzi veneam de la job in cămașă și tocuri și ascultam Biggie Smalls și au început niște băieți de vreo 25 + crezând ca nu ii aud spunând de mine ca vreau sa atrag atenția și ca nu am nicio treaba cu așa ceva și ca "toate fufele se dau ce nu sunt" dar mie îmi place rap-ul și nu consider ca trebuie sa umbli numai in adidași pe strada ca sa asculti rap. Dacă port niște tocuri nu consider ca este normal sa ma limitez in a asculta ceea ce îmi place.
Eu consider ca muzica nu trece prin haine și ca nu poți sa te îmbraci cum vrei tu mai ales dacă ai un job, in haine largi. Poate am momente când vreau sa fiu mai feminină fără hanorace cu N.W.A și pantaloni largi laughing Nu cred ca muzica trece prin haine.
Nu e prima data când mi se atrage atenția ca ma îmbrac in rochie si ascult rap la casti. Cum as putea sa confrunt afirmațiile de genul si voi ce părere aveți despre asta? Dacă auziți ca o fata poarta o rochie si asculta un artist care nu merge pe acel stil?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Bună dimineața, Carina!

Nu te-ai obișnuit că societatea românească este opacă, obtuză, misogină, depresivă, intolerantă, rezistentă la schimbare și fără niciun viitor?

Te felicit pentru curajul de a fi diferită.

Zi frumoasă să ai!

| CarinaLma explică (pentru TheGentleman):

Eu încă am speranțe

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu tine cont de cei din jur. Te imbraci cum vrei si mai ales, cum iti sta bine. Dar, recunoaste, ti-a placut totusi atentia lor. Nu?

| Hammurabi a răspuns:

Scuze, dar e puțin cam confuz ce spui.
Cum au putut acei băieți, de fapt cum ar putea oricine altcineva, să știe ce asculți tu în căști? Doar sunt căști nu boxe.
Puteai să asculți un audiobook cu filosofia lui Hegel.
Tocmai de aia sunt căști. Să poți asculta orice ai chef, fără să deranjezi pe nimeni și fără ca nimeni să știe ce asculți.
Te manifestai cumva prin gesturi și mișcări ca rapperii? laughing

| CarinaLma explică (pentru Hammurabi):

laughing)) nu mai laughing dar aveam sonorul dat tare

| Hammurabi a răspuns (pentru CarinaLma):

Schimbă-ți căștile cu unele in-ear, că alea nu se aud indiferent cât de tare le-ai da.
Asta ca să nu te mai comenteze toți idioții că nu ți se potrivește muzica cu pantofii. laughing

| Dismally a răspuns:

Te poti imbraca cum doresti si poti asculta ce muzica vrei, nu conteaza ce spun unii deoarece nu te imbraci pentru ei si nu asculti muzica pentru ei, o faci doar pentru tine, pentru placerea ta.

| Lioana a răspuns:

Esti libera sa te imbraci cum vrei si sa asculti ce muzica iti place. Oamenii au tot felul de pareri si ii judeca pe altii din punctul lor de vedere. Nu te uita in gura lumii. Fii tu insati si fii mandra de tine asa cum esti.

| VoidEternal a răspuns:

"Astăzi veneam de la job in cămașă și tocuri și ascultam Biggie Smalls și au început niște băieți de vreo 25 + crezând ca nu ii aud spunând de mine ca vreau sa atrag atenția"

Deci tu mergeai frumos pe strada ascultând la căști muzica iar băjetii aia rai (sau poate imaginari) cu auzul lui Superman nu doar că au auzit ce ascultai tu dar au identificat și genul. Și cumva în același timp cu volumul atât de tare încât te auzea lumea de pe strada, tu ai putut să și auzi ce vorbeau ei despre tine (ignorând probabil faptul că ești Wonderwoman și ai puteri magice...)

| CarinaLma explică (pentru VoidEternal):

Ești cam prost de fel laughing sorry for that. am și menționat ca am auzit lucrurile astea când am dat căștile jos, și da, se aude prin casti laughing dacă le ai cu volumul tare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CarinaLma):

Iti faci singura reclama? laughing
Fiindca este imposibil ce ai descris tu aici, sa ai castile in urechi, sa fie muzica data atat de tare de o aujeau cei din jur (fiind chiar capabili sa identifice stilul rap) si totodata tu cu castile in urechi si muzica data la maxim sa auzi ce se vorbeste pe strada de vestimentatia ta laughing
Hai, ca ti-au murit laudatorii laughing

| CarinaLma explică (pentru Violleta2022):

Mai c*** laughing fata mea, TPU este un site pentru a pune întrebări, indiferent de întrebare. Nu pun întrebări legate de viața sexuală, întrebări penibile cum le numești tu. Dacă și tu ai fii pusă in situatii in care sa se ia lumea de tine la fel ai face. Scursurao.

| VoidEternal a răspuns (pentru CarinaLma):

A, serios? Unde ai menționat? Ai scris cu pixeli invizibili? Mai citește o dată ce ai scris.

PS: las-o mai moale cu datul cu părerea despre persoanele pe care nu le cunoști, nu de alta dar îți arăți singura limitările și frustrărilewinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru CarinaLma):

Vai de capul tau de disperata, te mai miri de ce te comenteaza lumea cu asa vocabular si comportament, chiar nu ma mai mir.
Suntem destui adulti aici care ti-am spus acest lucru, dar se pare ca te-ai facut de rusine si tot nu pricepi.