| Donsavas a întrebat:

Buna dimineata TPU-istilor!
Ce părere aveți despre cazurile din India care sunt spalati de autorități cu forta? Credeti ca asa ar trebui procedat si la noi,în general, cand apare vreun nespalat în public? Ma refer la persoanele care nu respectă igiena, chiar la oamenii străzii.
Ce părere aveti?

37 răspunsuri:
| Donsavas explică (pentru Celcestietot):

Asta s o spui cand o sta langa tine cu un miros insuportabil, sa vedem daca vrei sau nu asta. Cata vreme o persoana care nu respectă igiena afectează si pe altii, Mi se pare normal sa se ia masuri
E ca si cu un nebun. Cata vreme stai in lumea ta si nu deranjezi, faci ce vrei. Dacă deranjezi pe cineva cu boala ta, esti obligat sa iei masuri

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Donsavas):

Vai, dar sensibil mai ești laughing. Normal că nu ți se pare umilință, nu știi nimic despre psihicul uman, procesul de învățare, drepturile omului și așa mai departe. Sunt șocată că gândești așa, păreai o persoană preocupată de oameni, dar se pare că doar ai învățat niște nume de boli și pastiluțe și arunci cu ele pe aici aiurea, n-ai nicio treabă cu domeniul.

Apropo, dacă ai mașină personală, n-ai probleme din astea. Sau dacă te muți din țigănie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Donsavas):

Se spală și după ce face? Cel mai probabil mirosul va rămâne în hainele pe care le-a purtat și le va purta, iar cum majoritatea care au acel miros neplăcut sunt oamenii străzii, chiar daca ar primi haine curate, o să se întoarcă pe strada, iar mirosul va reveni, tot nu o să scape de acesta.

| Welterweight a răspuns:

A sunat Evul Mediu, își vrea ideile înapoi

| Donsavas explică (pentru supadeceapa):

Nu mai, sunt preocupat de oameni, tocmai ca e aiurea ca intr-un stat civilizat inca sa fie nespalati care sa ii afecteze pe cei civilizați. Cand nu respecți niste reguli de igiena, nu te poti integra în societate ca toti oamenii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Donsavas):

Întrebarea e de ce nu le respectă și aici o să vezi: nu au condiții, nu au educație, sunt în ultima fază a depresiei, n-au aia și aialaltă. Aici trebuie lucrat, nu la cea mai ușoară metodă, scoatem un furtunul și umilim, asta nu rezolvă nimic dacă trimiți omul să trăiască în același mediu cu aceeași mentalitate.

Oricum, nu mi se pare că la noi sunt atât de mulți oameni care miros insuportabil, eu foarte rar am stat lângă așa ceva.

| Donsavas explică:

Cert este că există și la noi iar eu nu cred ca umilesti pe cineva făcând asta. Umilinta este cand ai intenția de ai face un rau unui om, nu atunci când îl. ajuti. sa inteleg ca daca ducem la psihiatrie cu forta un om îl umilim? Nu, îl ajutam.