| Donsavas a întrebat:

Buna dimineata TPU-istilor!
Ce părere aveți despre cazurile din India care sunt spalati de autorități cu forta? Credeti ca asa ar trebui procedat si la noi,în general, cand apare vreun nespalat în public? Ma refer la persoanele care nu respectă igiena, chiar la oamenii străzii.
Ce părere aveti?

37 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apariția în public a unui om care este nespălat nu îți dă dreptul să îl speli cu forța în România. Asta nu este o părere. Iar dta când faci comparația cu modalitățile de conviețuire și aplicare a unor norme sociale în India, cu cele din România, ca apoi să sugerezi ceva imposibil în România, ești înafara realității de aici.

| Donsavas explică (pentru sadrian46):

Nu ma refeream ca ar trebui să îl spăl eu sau alt cetățean cu forta.
Sa l spele cine are puterea asta,daca persoana nu e conștientă sau nu stie sa se spele. Sunt cazuri asemeni Indiei si la noi. Oricum, la noi exista bai publice în anumite locuri unde daca plătești o sumă infimă de bani, te poti spăla, dar nu multi o fac, alegând să poarte haine murdare si sa nu se spele, dar sa bea si sa fumeze(sunt studii sociale facute pe Youtube)

| sadrian46 a răspuns (pentru Donsavas):

Sa l spele cine are puterea asta.
Stop, puterea și dreptul să o facă. Eu mă refeream la drept. Dta eviți acest aspect în discuție.

| Apokales a răspuns (pentru sadrian46):

Sa zicem ca esti in microbuz si se aseaza o hepatita din asta langa tine, ce ai face? A-i propune spalarea cu forta sau a-i suporta sa contactezi boala?
Cam asta era logica de pe care el a plecat.

| supadeceapa a răspuns (pentru Donsavas):

Și cam cine ar avea dreptul să te umilească? laughing Hai să ne uităm și noi la țări mai evoluate, să învățăm de la ei, că nu erau evoluate dacă puneau în practică ce pun indienii. E ușor să scoți furtunul, dar când e vorba de oamenii străzii acolo sunt probleme psihologice grave, că nu ajungi să accepți un asemenea stil de viață degeaba. Dacă omul nu e conștient sau nu știe, educă-l.
E ca și cum i-ai da unui depresiv o palmă și i-ai spune să-și revină.

| Donsavas explică (pentru supadeceapa):

Dar asta nu e o umilire. Pentru mine nu ar fi, daca pentru tine e. Trăiești intr o societate, nu în pădure iar cei din țările bogate nu procedează asa fiindcă sărăcia la ei e f scazuta, mult mai scăzută ca la noi.

| Donsavas explică (pentru Apokales):

Da nu cred ca sunt eu nevoit să suport un nespalat infect daca se pune el lângă mine. Cata vreme trăiești în societate și mai si incalci spațiul personal al cuiva, fie si cu mirosul tau, va rog, luati măsuri!

| Donsavas explică (pentru sadrian46):

Cum am spus, si la noi exista oameni nespalati care ar trebui forțați cata vreme ii afecteaza pe cei din jur cu infectii si mirosuri. Si noi avem "indienii" noștri.

| Apokales a răspuns (pentru Donsavas):

Vom lua masuri la vot. In acele situatii nu ai ce face, nici el nu este de vina si nici tu. A fost facut un studiu in toaletele publice din Europa, iar cercetatorii au observat ca Romania nu sta cel mai prost la capitolul spalarii pe maini, eram undeva pe locul 4 cand venea vorba de cat de des ne spalam pe maini cand iesim din toaleta. Cel mai prost statea Olanda, te-ai fi gandit la asta?! Eu nu. Concluzia mea este ca exista vointa in a fi curat, a fi igienizat, dar nu exista conditii.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ar trebui spalat cu forta, de preferat sa i se de-a dreptul de a alege daca vrea sa se spele sau nu.

| Donsavas explică (pentru Celcestietot):

Asta s o spui cand o sta langa tine cu un miros insuportabil, sa vedem daca vrei sau nu asta. Cata vreme o persoana care nu respectă igiena afectează si pe altii, Mi se pare normal sa se ia masuri
E ca si cu un nebun. Cata vreme stai in lumea ta si nu deranjezi, faci ce vrei. Dacă deranjezi pe cineva cu boala ta, esti obligat sa iei masuri

| supadeceapa a răspuns (pentru Donsavas):

Vai, dar sensibil mai ești laughing. Normal că nu ți se pare umilință, nu știi nimic despre psihicul uman, procesul de învățare, drepturile omului și așa mai departe. Sunt șocată că gândești așa, păreai o persoană preocupată de oameni, dar se pare că doar ai învățat niște nume de boli și pastiluțe și arunci cu ele pe aici aiurea, n-ai nicio treabă cu domeniul.

Apropo, dacă ai mașină personală, n-ai probleme din astea. Sau dacă te muți din țigănie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Donsavas):

Se spală și după ce face? Cel mai probabil mirosul va rămâne în hainele pe care le-a purtat și le va purta, iar cum majoritatea care au acel miros neplăcut sunt oamenii străzii, chiar daca ar primi haine curate, o să se întoarcă pe strada, iar mirosul va reveni, tot nu o să scape de acesta.

| Donsavas explică (pentru supadeceapa):

Nu mai, sunt preocupat de oameni, tocmai ca e aiurea ca intr-un stat civilizat inca sa fie nespalati care sa ii afecteze pe cei civilizați. Cand nu respecți niste reguli de igiena, nu te poti integra în societate ca toti oamenii.

| supadeceapa a răspuns (pentru Donsavas):

Întrebarea e de ce nu le respectă și aici o să vezi: nu au condiții, nu au educație, sunt în ultima fază a depresiei, n-au aia și aialaltă. Aici trebuie lucrat, nu la cea mai ușoară metodă, scoatem un furtunul și umilim, asta nu rezolvă nimic dacă trimiți omul să trăiască în același mediu cu aceeași mentalitate.

Oricum, nu mi se pare că la noi sunt atât de mulți oameni care miros insuportabil, eu foarte rar am stat lângă așa ceva.

| minrest a răspuns:

Donsavas, in primul rand, e greu sa dai India ca exemplu pozitiv; acolo oamenii sunt tratati mai rau decat animalele. Masura care se ia, pe tacute, la noi, este adunarea si cazarea acestor homeless, iar acolo ii si spala; dureaza cam mult, dar e singura solutie eficace si umana. Nu te amagi singur; oamenii strazii si cativa schizofrenici in stare grava sunt singurii care nu respecta igiena corporala in masura atat de mare, incat sa fie nevoie de masuri.

| Donsavas explică (pentru minrest):

Dacă ai circula cu ratb ul vara sau ai fi la scoala sa vezi cata neglijență exista in privinta igienei la elevi si la adulți, ai realiza cat de multi sunt si cat de deranjant este.

| minrest a răspuns (pentru Donsavas):

Merg cu ratb, da, sunt multi si este deranjant; DAR, nu depasesc limita de la care se justifica sa iei masuri. Am fost la Barcelona, am stat trei saptamani; acolo aproape toti oamenii din metrou miros suficient de tare incat sa le poti identifica mirosul corporal; peste tot erau reclame care ii indemnau sa consume apa calda, e o cultura modernizata rapid si superficial, ca si noi, in multe domenii mai avansati, in privinta ingrijirii corporale mai putin.

| Donsavas explică:

Cert este că există și la noi iar eu nu cred ca umilesti pe cineva făcând asta. Umilinta este cand ai intenția de ai face un rau unui om, nu atunci când îl. ajuti. sa inteleg ca daca ducem la psihiatrie cu forta un om îl umilim? Nu, îl ajutam.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Oh, da, umilința e soluția love struck
Cred că nu-ți dai seama în ce lux trăim față de multe zone din India. Nu suntem cel mai spălat neam, dar n-am ajuns încă în halul ăsta...
O soluție de Neanderthal. Degeaba îi speli cu forța dacă nu-i educi, îi lași doar cu traume din cauza oprobriului.

| minrest a răspuns (pentru supadeceapa):

In plus, daca il speli cu forta, il convingi ca avea dreptate sa stea nespalat; odata ce i se impune cu forta, e clar ca igiena e ceva rau pentru el.

| Donsavas explică (pentru minrest):

Dacă ție ți se interzice să furi, inseamna ca e ceva rau pentru tine si societate?

| minrest a răspuns (pentru Donsavas):

Vezi ca, fara sa iti dai seama, ai deplasat semnificativ propria ta afirmatie: deja este interzis sa fi nespalat, tu propui spalarea cu forta, umilirea publica si pedeapsa corporala, si asta nu pentru cativa, ci pentru o categorie mai larga, insuficient de curati pentru gustul tau; NIMENI nu ar intelege ca i se impune atata suferinta in interesul lui. In India sunt constient ca nu ai reusi sa o duci prea bine, dar nu te-ai gandit sa te instalezi in Rusia? Acolo se folosesc metodele astea pe care tu le admiri, si au mare nevoie de oameni.

| Donsavas explică (pentru minrest):

Asa cum am spus, Eu nu o vad ca pe o umilinta. Cine se simte umilit, e problema lui.

| Apokales a răspuns:

Cred ca este un punct de vedere foarte prost, gresit total. Cred ca ar trebui sa ne ofere posibilitatea de a ne spala si dupa sa ne spele cu forta, asta daca nu o facem cu toate ca am avea posibilitatea, dar nu o avem asta e problema, nu toti.
Gandeste-te la cei care nu au cum sa-si incalzeasca apa, care nu au de unde lua apa decat de la fantana la cativa km, care nu au bani pentru toate astea si nici educatia necesara pentru ca statul ii vrea prosti ca sa le cumpere votul cu o sticla de ulei.

| Donsavas explică (pentru Apokales):

Multumesc de părere! Nu stiu daca in India au bai publice, dar la noi sunt si se pot folosi contra unei mici sume de bani. Doar că la noi, cerșetorii prefera sa fumeze sau sa bea decât să si cumpere o haina noua de la second hand sau sa se mai spele la o baie publică din cand in cand. Cazuri ca in India sunt si la noi. Nu exista "padure fără uscaciuni".

| Apokales a răspuns (pentru Donsavas):

Cu cersetorii sunt alte probleme. Am auzit prin America, si mai nou si la noi, intrebarea asta: De ce nu se pune in discutie si problema oamenilor fara casa? Un raspuns ar fi ca nu exista bani de scos din asta. Omului politic din ziua de azi nu ii pasa de cazurile sociale ca acestea, de oamenii saraci si prea prosti ca sa gandeasca dincolo de sticla de ulei.

| Donsavas explică (pentru Apokales):

Exista cămine pentru copii abandonați care pot sta si dupa 18 ani daca indeplinesc anumite conditii. azi le de bătrâni pentru cei care au muncit la tineretea lor,nu au stat sa intinda mana. spitale de psihiatrie cu boli cronice,pentru acei saraci care nu sunt doar financiar ci si mintal, exista camine pentru cei cw studiaza. Exista locuinte in chirie pentru cei ce muncesc. Exista dreptul de a apela la ajutor social pentru o locuință, daca ai handicap. Exista închisori pentru ăștia care preferă să "munceasca" furand de cat sa o faca in mod legal sau care fac bisnita si contrabanda, evaziune fiscală, etc.

| Apokales a răspuns (pentru Donsavas):

Ok, deci de ce exista oameni fara case? Si nu este doar la noi in Romania noastra "necivilizata", exista chiar si acolo unde credem noi ca duduie de cultura si maniere. Huh?!

| Donsavas explică (pentru Apokales):

Pentru ca oamenii aceea nu luptă pentru drepturile lor iar cei care au casa nu ii sprijină pana la capat, sa aiba toti aceleasi beneficii.

| Apokales a răspuns (pentru Donsavas):

Probabil ca acei oameni prin cate au trecut nici macar nu au habar ca ar avea asa ceva, drepturi. Trist, dar adevarat, a devenit un lux sa te speli in tara asta pentru multi dintre noi.

| Donsavas explică (pentru Apokales):

Asa este, e un adevar dureros.

| JicaContra a răspuns:

Bun venit in India, tara cu CEA MAI MARE diferenta intre bogati si saraci!

| Donsavas explică (pentru JicaContra):

Si la noi avem destui săraci cu nesimțirea de a nu se spala. Dau banii pe orice mai puțin pe un duș sau un șampon.

| mudokins78 a răspuns:

Pai aia au caldura tot timpul anului.
Fa treaba asta cu boschetarii nostri la minus 2 grade si o sa vezi ce se intampla.

| Donsavas explică (pentru mudokins78):

Ma refer la "boscetarii" care ies în public vara, cerșesc si mai si miros. Unii circulă si cu transportul în comun. Miros de nu poti sa stai in autobuz, ai nevoie de mască speciala, nu de unică folosință

| Welterweight a răspuns:

A sunat Evul Mediu, își vrea ideile înapoi