| DonEduardo a întrebat:

Salut! ce parere aveti de persoanele cu autism in general?

5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mi-e milă și de părinții lor care se cheltuiesc lunar, peste 4000 Ron pe lună să îi trateze.

| Simpatic a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Din cate stiu eu autismul este incadrat si el ca boala mintala si implicit se incadreaza ca si pensie pentru handicap, iar persoanele cu handicap au medicamente compensate, ca deah statul trebuie sa pleatsca si pentru ei, adica noi fiind statul.Dar de ei nu-mi pare rau, imi pare rau de aia cu handicap care de fapt nu au niciun handicap dar iau pensii de handicap ca asa au fost incondeiati de catre niste medici corupti, alora le doresc eu sa aiba handicap grav la un moment dat.
Daca am gresit cu faptul ca nu toate medicamentele sunt compensate pentru cei cu handicap sau statul nu plateste pentru cei cu autism sa-mi aduceti la cunostinta, poate imi scapa mie ceva.
Ar fi o situatie nasoala ca unii cacati care au diabet sau fac dializa sa primeasca medicamente compensate si pensie iar cei cu autism sa nu beneficieze de tratament compensat, dar tot ce este posibil.
Eu sunt impotriva nedreptatilor indiferent sub ce rang sau boala se ascunde, iar tara asta e plina de hoti, tarfe si sarlatani care fac orice se vand oricum si se compromit in orice fel doar ca sa mai incaseze niste bani nemeritati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea geniilor suferea de autism, unii de schizofrenie așa că nebunia este relativă are și părți sclipitoare
Poți fi sănătos la cap dar prost rău sau poți fi bolnav psihic și extrem de inteligent, daca ești și bolnav psihic și prost atunci e grav soarta ți pecetluită, sinuciderea ar fi o soluție

| MorcovMajestic a răspuns:

E ca si cum ai intreba ce parere avem despre persoanele cu 2 maini.

Sunt oameni si ei, unii mai diferiti, altii descurcareti
Nu poti sa ai o parere generala ca e un diagnostic vast, include o gramada de tipologii de caractere

| Cynthia20 a răspuns:

Îmi este milă de ele.
Sunt persoane bolnave și nu au nicio vină că sunt așa.