| Andiiiiiii a întrebat:

Buna dimineata TPU, trebuie sa fac o decizie, de cand eram mai mic mi-am propus sa dau la medicina si vad ca si acum mi-am pastrat aceasta chesti, dar, iubesc biologia, dar la admitere se mai da si chimie sau fizica, profesorul nostru de fizica ne a spus ca sunt de invatat cam 100 de pagini la fizica si cam 300 si ceva la chimie, iar eu nu stiu ce sa fac, intr-adevar la chimie ma mai descurc stiu sa le mai fac, dar la fizica sunt praf... nu stiu ce sa fac plus ca la anul trebuie sa aleg una din doua.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cum poti crede ca poti termina o facultate de medicina, fiind afon la chimie?

| Peaches a răspuns:

La Facultatile de Medicina si Medicina Dentara examenul include doua discipline (Biologie obligatoriu si, la alegere, Fizica sau Chimie), totalizand un numar de 100 intrebari, din care 60 pentru proba obligatorie si 40 pentru cea la alegere.

Departajarea candidatilor cu punctaje egale se va face dupa urmatoarele criterii:
- Punctajul obtinut la disciplina obligatorie;
- La acelasi punctaj la disciplina obligatorie, dupa media de la bacalaureat.
- Nota obtinuta la limba romana, la examenul de bacalaureat.

Asta e valabil pentru "Carol Davila" din Bucuresti
In concluzie, nu vei da si fizica si chimie ci vei alege una dintre ele. Daca la chimie te descurci... ce mai stai?
Sper ca te-am ajutat. Iti doresc mult succes, viitor doctor! happy
~Roxetta