| aramnicolae a întrebat:

sunt in a 12 si dau la medicina la cluj.la biologie si chimie ma descurc excelent dar la fizica deloc.am inteles ca la medicina cluj in anul 1 fac fizica medicala. cum e profesorul de la fizica medicala? ma poate ajuta sa trec ca fizica nu stiu deloc.e sever profu?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Si totusi, sa-l indrumam pe sarmanul om, care nu le are cu fizica, si nici cu semnele de punctuatie si ortografie nu sta foarte bine.
Ca medic, trebuie sa ai oarecare cunostinte de fizica.
Nu conteaza severitatea unuia de-l numesti tu "prof", conteaza ca aproape in orice ramura a medicinii, te intalnesti cu diverse aplicatii si probleme de fizica, ce trebuiesc imbinate cu cunostiintele de biologie (uneori si cu notiuni de chimie) pentru a putea fi capabil sa stabilesti un diagnostic, sa intelegi functionarea sistemului osos, sa stabilesti gravitatea unei fracturi, sa intelegi cum functioneaza diferitele feluri de radiatii asupra organismului uman si cat sunt de nocive.
Ce este si cum functioneaza un laser medical, care sunt principiile pe care se bazeaza functionarea ochiului uman, si multe altele.
Daca chiar nu ai chestii mai bune de facut, decat sa devii un medic mediocru ce va nenoroci oameni, sau care va pune anumite diagnosticuri anapoda, si de care se vor feri oricum pacientii, da linistit la medicina.
Sau mai exista varianta cealalta, corecta, in care te pui serios pe invatat, inclusiv la fizica, si dupa 6 ani de truda devii un medic competent. (ce va pleca sa profeseze afara pe mii de euro).
Dar pana atunci, invata tosusi sa folosesti rostul si locul unei virgule, al unui semn de intrebare, si chestii din astea marunte, ceva mai usoare decat fizica.

| VibeTrix a răspuns:

Nu as vrea sa dai la medicina la cum scrii. laughing

| NLS a răspuns (pentru VibeTrix):

Nu fi rea, poate latina nu o stalceste in halul asta laughing
Sau poate are mai mult talent la prescris tratamente minune si manuit stetoscopul decat aruncat cu cratime si virgule prin textele astea nasoale, de contine ele multe cuvinte.
Noi sa fim sanatosi! Cu asa medici, ne-am dus pe ****!

| VibeTrix a răspuns (pentru NLS):

Asa este, ai perfecta dreptate...Ma bucur ca mai exista si oameni care realizeaza in ce lume de inculti traim. happy

| NLS a răspuns (pentru VibeTrix):

Toate ca toate, am maxima intelegere pentru orice fel de greseli si omisii, dar cand vad "dupa" inlocuindu-l pe "de pe", ma urc pe pereti, imi zgarii retina, scot flacari, si as fi in stare sa-l spanzur pe respectivul de limba.