| anonim_4396 a întrebat:

Bună, dragilor! happy
Azi o prietenă mi-a povestit că a fost cerută în căsătorie...și de aici se naște și întrebarea mea:
Cum vedeți voi cererea în căsătorie ideală? big grin

63 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai usor e sa stea ca 2 oameni obisnuiti impreuna si sa faca copil daca le convine ideea, si asa se poate trai bine. Cunosc o familie el spaniol ea frantuzoaica s-au legat pe la 20 de ani si acum au 2 fetite mici sta in apartament necasatoriti si fericiti

| RAY a răspuns:

Sincer as merge spre ceva spontan nu planificat, ceva wow, misterios, noi doi in varful everestului si sa te cer in casatorie, nu ar fi romantic?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu as putea spune ca exista cerere in casatorie ideala, fiindca exista unicitatea momentului, in asta si consta frumusetea cererii in casatorie, pe care nu vrei sa o distrugi, ci sa o simti, ca surpriza a momentului.
Degeaba iti faci tu planuri si scenarii ca in 99.99% din cazuri nu se vor potrivi cu ideile tale, pentru ca se merge pe elementul surpiza, cand este baiatul hotarat si decis sa o faca.
Poti in schimb sa-ti faci planuri de nunta, fiindca alea depind direct de tine si le poti influenta, dar nu forta nota cu cererea in casatorie, ca s-ar putea sa strici relatia, daca el nu-i pregatit.

| Drimmero a răspuns:

Cred ca atunci cand iei prin surprindere, adica nu se asteapta ca ai vrea s-o iei in casatorie, cand nu te preseaza sau sa bata apropouri, ci tu ca barbat sa iei initiativa, sa gasesti un moment oportun, nici sa nu-i dai de inteles ca ai vrea, sa o faci sa creada ca n-ai de gand deloc, practic nici sa nu te miroasa. O duci in locul preferat (acum sper ca nu vrea in Dubai) si o ceri, ii spui ca o iubesti, ca e aleasa, bla bla si daca se poate sa traiti pana la adanci batraneti impreuna, toate astea spuse in genunchi ca un adevarat gentleman (ne-am dat dracu aici), iar daca zice ca nu vrea ii zici tu la randul tau ca doar faceai proba, ca pe alta vrei de fapt sa ceri, te scoti putin sa nu pici de fraier.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ideala? Nu cred ca exista o cerere ideala, ci... in functie de fiecare persoana in parte.

Dar ca raspuns, atunci cand amandoi partenerii simt asta happy

| T0T a răspuns:

Inexistentă.

| Freya1 a răspuns:

Iarna,într-o cabana rustică cu semineu si un peisaj mirific.cu cina si o baie cu spuma urmată evident de cererea propriu zisa.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Frumos... Doar că nu mi se pare în regulă ca cei doi să facă baie împreună, din moment ce nu sunt căsătoriți încă.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda,asta e putin exagerat.
În zilele noastre trebuie sa verifici daca te potrivesti cu omul de langa tine inainte sa te iei.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Uite, îți dau dreptate într-un fel.
Dar dacă ai un Dumnezeu așa mare, care a creat fiecare părticică din tine, știi că nu îți poate pregăti ceva nepotrivit. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred in dumnezeu, dar sti ca existați vorba "dumnezeu iti da da nu iti baga in traista".Asa ca trebuie sa faci si tu ceva sa iti fie bine, nu doar sa astepti sa iti faca divinitatea ceva bine.
Dacă ar fi sa ne luam dupa popi sau anumite scrieri ar trebui ca noi femeile sa fim slugile bărbaților si sa rabdam orce rahat din partea lor.Dar având în vedere că esti tânără trebuie sa fi un pic mai dezghetata.Sa crezi in Dumnezeu, sa te rogi la el, sa ii mulțumești dar in acelaș timp sa fi si realistă cu privire la anumite aspecte ale vieti pe care le poti tu manaui.

| Nemessys a răspuns:

Categoric NU aia care o faci in fata a 100 de oameni, fie rude sau straini, deoarece femeia e presata sa spuna,, da", deoarece daca ar refuza, ceilalti ar crede ca e nesimtita / materialista.,, Daca avea vila si bemveu, sigur accepta"

Da, inca sunt oameni care cred ca refuzul este ceva nepoliticos. happy

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

De acord...ar trebui să se întâmple într-o oarecare intimitate, să fie singuri sau în cadrul familial...gen o reuniune între cele două familii. happy

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici macar intr-un cadru familial. DOAR EI DOI.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cererea in casatorie ideala e sa o aud ca spune "da" laughing

Eu unul sunt un om mai discret asa ca as prefera intr-un loc extrem de frumos si in acelasi timp discret, nu in fata unui restaurant plin de straini cum vezi in filmele americane. Poate chiar in seara de revelion la 12 noaptea. Ar fi si simbolic daca stai sa te gandesti. Nu doar ca incepe un an nou, ci si un capitol nou din vietile noastre.

| raMLesS a răspuns:

Eu nu m-am gandit inca, dar cand gasesc raspunsul am sa iti zic.

| siriusblack98 a răspuns:

Sa fim doar noi doi singuri undeva intr-un loc ce are o importanta deosebita in cadrul relatiei si apoi sa te intreb ''Crissi99, tu mi-ai dat un nou scop in viata. Vrei sa fii sotia mea?'' Iar apoi sa apara pe ecran ''The end'' si sa inceapa sa ruleze actorii care au jucat.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate sa fie oricum dar asa ca un gest romantic pentru ca eu urasc nuntile. Dar practic casatoria la primarie conteaza

| StrongHeart a răspuns:

In timp ce sarim cu parasuta sa nu aiba timp sa reactioneze si sa zica da laughing

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Asta da cerere. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine cererea in casatorie ideala trebuie sa aiba insușirea de sinceră. Iar acest lucru se confirma dupa ani de zile cand promisiunea iubirii inca este respectata. Stiu ca te asteptai sa iti spunem despre vechiul ritual cu plecat in genunchi, inelul si floarea, dar pentru mine aceste lucruri sunt prea irelevante. Sau poate ratez eu ceva. Pentru mine vorbele si gesturile trase la imprimanta nu inseamna multe, până nu sunt verificate de realitatea faptului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să înteleg că tu consideri că este imperios necesar ca acea prietenie să dureze ani pentru a trece la pasul următor?
Uite, nu sunt de acord neapărat...pentru că în unele cazuri e nevoie de puțin timp pentru a ști că EL/EA este. happy
Și nu, nu doream să îmi povestească cineva despre acel "ritual"...mai ales că eu personal m-aș simți foarte stânjenită ca dragul meu băiat să își plece genunchii în fața mea. Îi schimb, pentru mine e foarte important să și-i plece înaintea Lui Dumnezeu. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ohhh, eu ma refeream ca, acea promisiune va fi confirmata dupa ani de casatorie daca a fost adevarata sau nu. Nu că trebuie sa dureze ani ca sa o faci, ci ca abia dupa ani vei afla adevarul happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Înțeleg, așa da. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu.Nu am fost niciodata prea incantata de rochiile albe si casatoria cu printul din povesti. Cererea ideala e aia pe care nu mi-o pot imagina

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce n-as da sa-ti vad fata cand (sau daca) o sa fii ceruta. Presimt ca o sa fie ceva gen,, meh." xD, in timp ce altele urla / tipa si incep sa planga. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

"(sau daca)" Auch sad
Se presupune ca nunta e cel mai fericit moment al vietii mele.Chiar nu vad de ce as plange; nu inteleg cum pot unii oameni sa planga de fericire.
Nu o sa fie meh. Daca as fi indragostita, m-as bucura si asta s-ar vedea.Nu printr-o manifestare teatrala, oricum.
Sunt curioasa cum o sa ceri tu in casatorie, daca o s-o faci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu te-as cere la lumina lumanarii in bezna, cu cuvinte latinești.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta a sunat ca o incantație. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O incantatie pentru o persoana incantatoare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci trebuie sa invat sa spun nu in latina?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce auch? Nu o zic in nume de rau, in sensul ca nu o sa te vrea nimeni, ma refer ca poate nu o sa gasesti tu un barbat cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda. Sunt si multi barbati care au boala asta, nu numai femei happy.

,, se presupune ca nunta e cel mai fericit moment al vietii tale" Pai da da... pentru ca este ultimul rolling on the floor))))))

Pai plang de fericire deoarece ala este scopul lor in viata, altul nu au.

Daca o sa am pe cine. xD

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Epic laughing Nota 10 si multe respecte! O astfel de ocazie nu trebuie risipita big grin

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Stiu ca nu o zici in nume de rau.
Presupun ca n-o sa am ghinionul de a avea un iubit care se opune casatoriei.Nici eu nu-s innebunita dupa ideea in sine, dar as vrea.Adica nu vad niciun motiv pentru care n-am face-o.
Plansul de fericire in general mi se pare ciudat.
Nu cred ca s-ar pune problema sa n-ai pe cine.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

In timp ce imi bagi un cutit in inima
Si incetezi sa-mi mai vorbesti.
Iar la negura luminii
O priveliste se arata

Far' de zgomotul multimii
Ce mi-a stins a vietii flacara.
Asta mi-a venit instant in minte. Considera ca ai scris tu primul vers si i-o dedici lui Crissi rolling on the floor

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Nu cred ca s-ar pune problema sa n-ai pe cine"

Ba se pune. Asa presimt eu.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Asa pretentios esti?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai auzi cerintele mele, ai spune ca nu sunt deloc pretentios, insa este vorba de echilibru aici. happy

Sunt si cazuri in care pot sa plac pe cineva, dar acel cineva sa nu ma placa pe mine big grin

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Gen cazuri în care îți place de Hecate? big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Nu e Hecate de tine, dar ma mir cum de nu e clint gelos ca parca ala o placea.

| Nemessys a răspuns (pentru Drimmero):

Ii plac raspunsurile ei, nu DE EA. Este o diferenta.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi plac doar raspunsurile ei, nu si de ea pentru ca nu o cunosc.
Are doar genul de gandire rationala si realista care se gaseste al dracului de rar, mai ales la o femeie de varsta ei. (20/21)

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Care-s cerintele tale?

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Sa fie primita laughing

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa le adaug pe toate intr-un singur cuvant : echilibru

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

...Și tu ai doar 16 ani. Ksf nai ksf

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Echilibrul e plictisitor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum facem? Imbatranesc eu sau intineresti tu? laughing happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Întineresc eu, nici nu încape discuție. Când vorbesc cu tine deja mă simt mai tânără. laughing

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce te-ai gandit cand am zis echilibru?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah și când te gândesti ca eu trebuia sa fiu bătrânul înțelept.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Vezi-ti de treaba ca e mort, dar chiar si asa, ciudate gusturi mai au unii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hmmm... Dar ca să fii înțelept trebuie să fii neapărat bătrân?
Cred că un bătrân are mai mari șanse să fie înțelept, întrucât a avut parte de mai multe experiențe și, deci, oportunități prin care să devină înțelept...dar nu e o regulă. Am întâlnit tineri care le dădeau clasă bătrânilor la acest domeniu.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

La o persoana echilibrata. Calma, monotona, fara extreme, fara iesiri spontane.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli. Asta este o extrema. Eu am zis echilibru.
Extrema asta este extrem de boring si m-ar plictisi inca din primele minute de conversat (fie pe net sau in realitate).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, de acord. Nu toti inteleptii sunt batrani si nu toti batranii sunt intelepti. E mai mult o vorba din popor treaba cu intelepciunea la batranete. Nu zic ca nu are o boaba de adevar! Dar la batranete cu toate ca ai experiente vaste de viata, intra in ecuatie problemele de sanatate, de memorie, degeadarea creierului, mai ales ca din pacate multi dupa pensionare se "cazeaza" pe perioada nedeterminata in crâșme. Deci batranii au cea mai mare șansa teoretica de a deveni intelepti, dar adesea circumstantele fac ca energia potentiala sa nu devina energie cinetica, iar ascuțimea minții sa nu străpungă foița... țigării.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Presupun ca ai tu o alta definitie pentru echilibru.A mea e una cu conotatii negative.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inexistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vad cererea de casatorie ideala in felul urmator: Locatia sa fie una romantica, undeva pe o insula exotica, pe o plaja pustie unde sa fie doar el si ea. Sa fie in jur numai palmieri, nisip fin si sa se auda doar sunetul valurilor oceanului.
Stiu ca uneori cererea in casatorie se mai face ori in public, ori de fata cu cativa prieteni.
Dar parerea mea este ca e mult mai bine sa fie singuri partenerii, fara persoane de fata. Pe mine personal m-ar deranja sa fie prezenti tot felul de indivizi cu care eu nu am nicio treaba si pe care probabil nici nu ii plac. Asta pentru ca mi-ar strica si cheful si momentul cand mi-e lumea mai draga cu prezenta lor.
Si baieti, nu uitati ca exista varianta in care ea sa zica "Nu". Acum sunteti de acord ca e mai bine sa fiti doar voi doi? laughing Fiind singuri o sa primiti un raspuns sincer.
Daca e lume de fata si ea spune "Nu", imi pare rau pentru voi.
Desi e si mai grav daca ea spune "Da" numai de rusine ca sunt oameni de fata. Si a doua zi va spune ca nu vrea sa se casatoreasca cu voi si ca a fost constransa de situatie si de aceea a spus "Da".
In niciun caz nu ar fi ok undeva prin Romania pe la Saturn, printre sutele de familii care stau cu burtihanul la soare, lesinati pe cearsaf, cu coji de seminte si doze de bere peste tot, si cu sunetul valurilor poluat de vanzatorii ambulanti care striga "Pooorumb fieert, pooorum fieert aveeem!"

Am vazut cereri in casatorie facute printre masinile parcate in spatele blocului. Wow. Impresionant, ce sa zic. Si a doua zi se duc tot in spatele blocului, sa duca punga cu gunoi la tomberon.

Unii fac cererea in casatorie la tara, in Cucuietii din Deal pe batatura lu' mamaie Georgeta. Ca sa fie neamurile de fata. O cere pe biata fata in casatorie imbracat in pantaloni scurti si papuci cu sosete. Eventual dupa ce s-a duc sa isi faca nevoile la wc-ul din fundul curtii ca nu mai poate saracul de emotii.
Si 3 secunde mai tarziu incep toate neamurile sa pomeneasca de copii "Da' cand faceti un copil?".

In fine. Baieti, sper ati prin ideea. Daca tot o cereti, macar faceti asta intr-un loc calumea care sa ii placa si ei, si de preferat sa fiti doar voi doi acolo. happy

| Adrian5575 a răspuns:

Sa isi doreasca amandoi acest lucru foarte mult, dar sa fie facuta atunci cand ea se asteapta cel mai putin, sa fie o surpriza.

| Jus7t a răspuns:

Fiecare vrea ceva diferit, se bucură de ceva diferit, nu toate ar aprecia același mod de a fi cerute.
Cererea în căsătorie ideala pentru mine nu ar exista cel mai probabil, nu ar vrea să fie cerută tipa, ar știi când e căsătorită cu mine fără nicio cerere în căsătorie și fără nicio hârtie cum ar știi și când nu e.
Dar dacă ar vedea ceva frumos în asta...în ritualul asta primitiv, aș duce o în Vaslui pe o câmpie cred, facem un rape role play în care o silesc să accepte să ne căsătorim.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Ti-as raspunde, dar nu cred in traditiile astea idioate.

| Onisim10 a răspuns:

Cererea în căsătorie ar trebui sa fie din sinceritate, numai voi doi, într-un peisaj frumos, nu cu mulțime, că acolo e oarecum forțare din partea lui(bărbatului/tânărului), cererea ar trebui sa fie săvârșită în liniște, in doi.