| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea.
De ce unii oamenii tind sa se izoleze de prietenii după căsătorie?
Am o prietena care a avut nunta în vară și de atunci nu o mai putem convige să iasă cu noi la cafea, suc sau sa o vizitam noi ori sa vina ei în vizita!

40 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca nu e in cea mai normal relatie.
Ori respectivul e gelos / abuziv / posesiv ori ea prea conservatoare.

| iulia0514 explică (pentru suntserios):

Habar nu am sincer dar ultima varianta cred ca e ceea corectă

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca in cele mai multe cazuri partenerul e abuziv. Sau ambii aleg sa petreaca tot timpul liber unul cu altul si astfel ajung la un moment dat sa nu mai aiba nici prieteni, nici chef de partener(a)/sot/sotie...

| iulia0514 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma gândesc ca dacă ar fi abuziv nu ne-ar suna sa facem ceva sa o scoatem din starea în care e

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iulia0514):

V-a sunat el? Sau ea? Ca nu am inteles exact ce si cum. Dupa oriciti ani de relatie oricine se poate schimba. Sau isi poate reseta obiectivele pentru viitor. Depinde...

| iulia0514 explică (pentru GabiDumitrescu):

El soțul!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iulia0514):

A, ok. Pai si el ce zice? Poate a intrat ea in depresie si acum el parca ar vrea sa o scoata, dar... uneori e nevoie de mai mult decat doar iesiri cu prietenii.

| iulia0514 explică (pentru GabiDumitrescu):

Uneori e de ajuns dacă prietenii știu sa asculte happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iulia0514):

Da, mare adevar. E suficient uneori sa ai cui sa ii marturisesti ce ai in cap si sa nu fii judecat(a).

| iulia0514 explică (pentru GabiDumitrescu):

Important este doar sa asculți cu atenție fără a da sfaturi, doar în cazul în care sunt cerute atunci da poți altfel persoana respectiva se va simți jignita și judecatăhappy

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie ca relația sa fie toxica și abuziva neapărat,e suficient ca unul din ei sa fie mai anxios și sa nu prea agreeze ieșirile, sa nu mai aibă timp având și o relatie, si munca și casa de întreținut, posibil ca activitățile de pana atunci sa nu mai fie compatibile cu o relatie (dacă el sau ea au prieteni ce ies la agata prin parc, cum sa mai faci parte din grupul ala o data ce ești căsătorit?).
Sau pur și simplu se poate ca el/ea sa nu se înțeleagă cu prieteni lui/ei și invers.Nu cred ca e ok sa îți părăsești sotia/soțul pentru ca nu ii place la Georgescu de ea/el.

| OldSoul a răspuns:

Eu personal am avut un amic, care e intr-o situatie de genul.
Si inca nu e casatorit laughing
Pur si simplu partenera sa incearca sa-i acapareze toata atentia, tot timpul happy
Daca stateam o perioada cu ei, si radeam putintel cu el, mai devreme sau mai tarziu cauta un motiv de cearta, pur si simplu invoca un motiv pentru care sa se supere astfel incat sa-i atraga atentia happy Si nu o data, ci aproape de fiecare data cand petreceam timp impreuna.

| iulia0514 explică (pentru OldSoul):

Aia deja îi gelozie happy

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Este clar ca ea a devenit SLUGA CRATITEI.

| Dismally a răspuns:

Nu stiu, probabil isi petrec tot timpul cu sotul/sotia dar asta e o prostie, se vor indeparta de prieteni si vor ramane singuri in timp.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Nu știu dacă ar fi stat până acum separat as fi înțeles dar stau împreună de 16 ani au și 3 copiii!

| ReddY25 a răspuns:

Cred ca se focuseaza pe viata de cuplu

| Sophieka a răspuns:

Poate nu mai vad lucrurile la fel si pentru ei intimitatea si viata impreuna e pe primul loc. Nu trebuie sa fie un motiv rau in asta.

Poate nu mai gaseste puncte comune cu voi sau nu vrea sa va bagati nasul in viata ei si al lor.

| blackann a răspuns:

O prostie, cand nu mai merge cu sotul ramane singura

| carevaescu a răspuns:

Motivele variază de la persoană la alta. Unele din ele au fost menționate mai sus. Altele au de a face cu modelul de căsătorie adoptat de indivizi - este posibil ca prietena ta să creadă că o căsătorie ideala arată într-un anume fel.
Mai este posibil să aibă nevoie de timp să se ajusteze noului context, noilor responsabilități, etc. (puțin probabil după jumătate de an dar posibil oricum).
Există și posibilitatea că acea persoană să fie care socializa doar pentru a nu simți singurătatea.
Am mai avut prilejul de a întâlni cateva persoane care dintr-o dată s-au decis că e cazul să-și schimbe anturajul cu ocazia căsătoriei.

Dar răspunsul il vei afla doar dintr-o discuție sinceră cu persoana respectivă.

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Ai dreptate mâine merg la ea la lucru în pauza de masa și o sa discut cu ea

| helpforyou a răspuns:

Probabil ca acele activitati facute cu prietenii de dinainte de casatorie sa nu mai fie compatibile in noua situatie.

Ori vrea sa se delimiteze cu totul de trecut, sa marchez intr-un fel aceasta "maturizare" ori partenerul de viata este o fire mai retrasa si atunci iarasi nu poate sa mai iasa cu prietenii.

Desigur ca mai pot fi si alte cauze, cum ar fi faptul ca partenerul nu mai este asa cu a fost inainte de casatorie si a devenit toxic dupa.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Ma gândesc ca dupa 16 ani de relație nu se poate schimba acum dintr-o data

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Corect, nu dintr-o data, aici este cheie. Dar trebuie facuti acei pasi de inceput. Dupa care putem sa mai lu-am si o pauza, dar important este sa continuam ceea ce am inceput.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Corect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece se axează pe căsătorie și prietenii îi pune în stand by. Dar evident că nu e ok și nici fairplay. Adică până la urmă, până să se bazeze pe soțul/soția ei/lui, omul ăla s-a bazat pe niște oameni numiți prieteni, right? Deci nu e ok, doar părerea mea care sunt super idealistă cu prietenia. Dar NU E OK, ca după căsătorie, PRIETENII SĂ SE UITE SAU DISTANȚEZE. crying

Apoi ar mai fi și varianta în care prietenii care de fapt în realitate n-au prea fost prieteni și nu s-au suportat, cu prilejul căsătoriei, să se răzbune prin faptul că atunci îți pot întoarce spatele cel mai frumos, dar evident rămânând în același timp "prieteni".

Alții mai posesivi, ajung poate posesivi într-o căsnicie încât nu mai pot vedea nimic în jurul lor, nu mamă, nu tată, nu prieteni, doar partenerul pe care trebuie să-l iubească dar și să-l controleze toată ziua și deci îl vede doar pe el/ea.

Alții pot fi mai aiuriți și nu le ajunge timpul să se împartă și între o căsnicie, job, viața privată și prieteni. (Aici uneori poate toți ar trebui să reflectăm la anturajul nostru și să vedem că poate cei de lângă noi în majoritatea timpului când ne mai ignoră sau ne uită, nu o fac mereu cu răutate, dar nu au timp, timpul din păcate a devenit inamicul nostru nr. 1).

Apoi mai poate fi și varianta în care prietenul ăla se luptă din răsputeri să ajungă la întrunirile cu prietenii și să păstreze vii acele relații, dar partenerul ei/lui devine posesivul și gelosul care o ține pe acea persoană departe de tot, de viața ei, de prietenii ei, de neamul ei, de oameni până la urmă (câte cazuri nu sunt și din astea). Și uneori, dacă aceasta ar fi cauza, un prieten bun ar trebui să cerceteze mai îndeaproape și să o avertizeze pe acea persoană că a luat în viața ei un psihopat/manipulator/posesiv care de multe ori relațiile cu aceștia nu tind să se sfârșească prea bine.

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate pot fi mai multe variante oricum voi afla doar discutând cu ea care e problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Mă bucur să aud asta, înseamnă că prietenia aia e mai prețioasă pentru tine decât orgoliul.

Felicitări!

Mulți în ziua de azi, dacă unul se distanțează, urmează să se distanțeze și celălalt. Și așa se duc naibi niște relații care puteau supraviețui mult mai mult.

Evident că și dacă nu-ți dă un răspuns concret și te lasă tot în stand-by, cred că e un semn, că poate ea pur și simplu nu mai vrea să stea cu tine și cu anturajul tău și e semn atunci că mai mult nu poți face, iubire cu de-a sila nu se poate.

Succes! happy

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Pentru mine e mai importanta o prietenie de peste 20 de ani decât orgoliu meu si am sa fac tot posibilul sa remediez problema!

| Sophieka a răspuns (pentru iulia0514):

Nu poti remedia problema si poate nu este o problema.

Daca ea nu mai vrea sa iti bagi nasul si sa aiba o relatie atat de stransa cu tine, asta e, accepta acest lucru ca o persoana matura.

| iulia0514 explică (pentru Sophieka):

Cine a zis ca ne-am băgat nasul în viața ei! Ce fel de prietenii ne crezi? Prietenii se susțin se ajuta nu își băga nasul în problemele altora! Dacă e sa nu mai aibă nevoie de mine ca prietenă va trebui sa mi-o zică în față ca asa e frumos!

| IarsiIar a răspuns:

Nu cred ca e izolare.
Sa-r putea sa nu-i ajunga timpul. Dar tind sa cred ca e influenta sotului.

| iulia0514 explică (pentru IarsiIar):

Nu știu deocamdată care e problema dar am sa aflu ma gândeam ca poate e în depresie

| IarsiIar a răspuns (pentru iulia0514):

Se poate si asta.
Incearca sa vorbesti cu ea separat. Dar la o cafea, prieteneste. Nu o lua dur ca nu mai spune nimic.

| iulia0514 explică (pentru IarsiIar):

Nu o iau dur ca nu-mi sta în fire o scot la masă și o las pe ea sa vorbească nu sar cu gura pe ea

| IarsiIar a răspuns (pentru iulia0514):

Eu am sugerat. Nu stiu ce fel de fire esti.

| AndreaDanci a răspuns:

Ori e sotul posesiv, ori au o relatie toxica si vrea sa se ascunda...
Mai mult ca sigur a doua.
Eu am prieteni casatoriti si inca socializeaza
Oamenii cand sunt in relatii abuzive sunt ori izolati de parteneri prin manipulari, ori le e rusine si se simt prea vinovati sa ceara ajutor asa ca incearca sa pastreze aparenta ca sunt ok

| iulia0514 explică (pentru AndreaDanci):

Din fericire în situația asta nu e cazul pentru ca chiar soțul ei e cel care ne-a atras atenția ca ceva nu e în regula cu ea!

| AndreaDanci a răspuns (pentru iulia0514):

Ma bucur ca nu e asta
Poate dependenta emotionala?
Sau poate nu are legatura cu relatia si e depresiva
Sau... pur si simplu are nevoie de o pauza si niste timp cu ea
Si eu ma mai izolez uneori ca sunt introvertit si prietenii ma inteleg