| anonim_4396 a întrebat:

Bună, drăguților! Ce v-a făcut să conștientizați că v-ați maturizat/ că ați evoluat? La ce vârstă ați conștientizat aceste lucruri?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Maturizarea presupune mai multe aspecte și eu consider că e un proces continuu. Te maturizezi când începi să gândești pentru tine și cercetezi toate informațiile primite, afli atât argumente pro cât și contra pentru că nu ești prieten nici unei tabere, ci doar adevărului. Abia atunci când simți ce trebuie să faci ești matur pentru că din propria ta experiență de viață alegi în ce să crezi, o variantă care nu va mulțumi pe nimeni decât pe tine.
Te maturizezi când începi să fii responsabil pentru tot ce se întâmplă în viața ta. Când înțelegi că și a nu lua o decizie e tot o decizie. Când nu mai dai vina pe părinți, frați /surori, profesori, guvern, etc. Când știi că unde o să ajungi în viață depinde doar de tine, de acțiunile pe care le faci.
Te maturizezi când devii independent financiar și locuiești singur, când lași puțin spațiu activităților sociale pentru a fi doar tu singur cu tine până deveniți prieteni. E inutil să te cerți, să te înjuri, să te consideri ultimul om. Doar dacă te iubești poți depăși situațiile prin care treci. Acceptă-ți greșelile dar nu perpetua în ele. Tu trebuie să fii cel mai bun prieten al tău, pentru că ești singurul care îți va fi alături toată viața. Restul oamenilor sunt trecători, de cele mai multe ori doar episodici.
Te maturizezi atunci când ești autentic, ai caracter și nu accepți să te prostituezi doar ca să fii acceptat. Dacă nu ești de acord cu o afirmație nu taci doar ca să nu deranjezi. Ci îți afirmi părerea, susținută de argumente solide. Poate vei fi contrat, dar nu trebuie să neglijăm puterea pe care o poate avea plantarea unei semințe. De cele mai multe ori și noi facem o schimbare abia când avem prea multe dovezi în favoarea ei din surse diferite pentru a mai putea neglija adevărul. Primim piese de puzzle care la un moment dat se unesc și ne dau o imagine de ansamblu. Dintr-o filozofie de zoom in reușim în sfârșit să ne detașăm de situațiile cu care ne confruntăm. Le privim de undeva de sus, detașați.
Te maturizezi când înțelegi că munca e muncă și distracția e distracție. Ești concentrat atunci când o cere situația pentru a face o treabă cât mai bună. Să dai acolo tot ce ai mai bun. Iar când e vorba de relaxare toate problemele trebuie să dispară, trebuie să fii prezent ca să te simți bine, să te distrezi și să îi ajuți și pe ceilalți să trăiască momentul.
Te maturizezi când începi să te concentrezi mai mult pe a oferi decât pe a primi.
Sunt multe de spus. Sunt mult mai matur față de acum 5 ani. Dar voi și fi mai matur peste alți cinci. Experiența de viață are grijă să ne aducă în față lecțiile de care avem nevoie.Dar e important să le acceptăm, să nu fugim de inevitabil. Vârsta e irelevantă. Sunt copii de 10 ani mai maturi decât unii tineri de 30. Mă întreb când dau peste niște bătrâni ce puii mei o făcut în țșpe ani de viață că tot superficiali, imaturi sunt. Maturitatea este în primul rând legată de cum vezi tu viața. E o viziune materială, informațională dar mai ales spirituală pentru mine. Trebuie să înțelegi cu adevărat viața. Și să o primești cu prietenie așa cum este, nu cum ai vrea tu să fie. Legea naturală nu conține vreun element numit dreptate. Cele care se întâmplă sunt și atât. E de datoria ta să circuli pe o frecvență vibrațională pe care să eviți cât se poate de des anumite lucruri, dar nu poți ucide însăși natura firească a lucrurilor. Ea va continua să perpetueze.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand vad prostia altora observ ca mam maturizat

| Drimmero a răspuns:

Am realizat prin deciziile pe care le luam ca am evoluat mental,, am realizat ca nu mai gandesc deficitar si analizez bine situatia inainte de a actiona, eu mereu am fost atent la detalii, am spirit de observatie dezvoltat, intuiesc lucrurile imediat/
Sa zic ca undeva dupa ce am terminat liceul, cam pe atunci am inceput eu sa am mintea formata.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Iar incepem cu reclama. thinking

Eu nu m-am maturizat. straight face Nici nu știu ce înseamnă.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Uneori maturizarea asta e de neobservat, sunt sigur ca te-ai maturizat si tu,, doar n-ai vreo intarziere mintala, zic si eu.
Nu imi fac reclama, doar stii asta)))

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Ia vezi! laughing
Stiu? thinking De unde? Mereu îți faci reclama.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Poate nu in mod voit, ca nu am ce sa ofer sa imi fac reclama, raspund doar cerintelor!
Tu sigur esti matura, merg la sigur pe treaba asta.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

De ce spui asta? Lasă mă sa ghicesc. din răspunsuri.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Evident,, pana acum doar din raspunsuri mi-am dat seama, alta sursa n-am avut.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Stalker.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nici nu se pune problema!

| Nemessys a răspuns:

Dar eu nu m-am maturizat :'(. Sad., i know.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu stiu, poate faptul ca bunica-mea nu imi mai cumpara dulciuri m-a marcat profund. Glumesc.
Am cunoscut persoane, am facut greseli, am invatat din ele, m-am indepartat de alte persoane, am inteles anumite chestii,...
De constientizat a fost destul de usor. De pe la 14, 15 eram destul de matura.

| PersonajFictiv a răspuns:

Pai am inceput sa nu mai ma pareri superficiale despre anumite chestii.
Incepi sa intelegi mai mult si sa judeci mai putin, incepi sa vezi lucrurile altfel.

| Mieeez666 a răspuns:

Ce-i aia "maturizare"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maturi-ce?! Refuz asa ceva pana cand moaca mea o sa arate ca a unui adult, pana atunci nu discut si nici nu am de gand sa ma comport ca atare, niu! no talking >:p

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mă refer la înfatisare, ci la comportament, atitudine, gandire.
Am zis ori maturizare ori evolutie, cred ca-s diferite laughing
Te inteleg ca vrei sa mai copilaresti laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Maturitatea e si fizica si intelectuala, eu o reneg p-aia intelectuala pana o primesc pe cea fizica. laughing Majoritatea evolueaza constant, meh mai sunt unii care au parte de regres. Uitandu-ma in spate si vazand cum m-am comportat in anumite situatii - cred ca asa am constientizat ca s-au mai schimbat unele lucruri. Habar nu am la ce varsta m-am maturizat, mereu am tratat situatiile care cereau seriozitate cu simt de raspundere. Nu consider ca m-am maturizat complet, dar anul asta m-a schimbat destul de mult.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt matura de vreo doua ore, de fapt, parul meu e, ca l-am ars cu placa sad
Acum realizez ca am gresit, incercand sa-l intind.Una la mana-imi sta oribil, a doua la mana-trebuie sa-l tund.Am evoluat, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai invatat ceva din aceasta experienta, atunci da, se poate spune ca ai evoluat. O sa se rezolve, nu-ti face griji, doar tine placa departe de el si ajuta-l cu uleiuri si masti naturale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eram prea mic cand m/am trezit la realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maturizarea forţată.Ăla subiect adevărat de discuţie! happy.
`Whatever doesn't kill you simply makes you...
Stranger.`

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand am observat cata lume multa si proasta guverneaza intreaga planeta, iar in mediul online vezi tot ce e mai rau posibil. Altfel spus, viata e nedreapta, nu doar grea.
Sunt mai multe perspective. Ti-am spus una.

| Roxin a răspuns:

Realitatea. Pe la 12 ani.

| Habbsha a răspuns:

Nu există o vârstă fixă pentru asta. Nu pot spune că m-am maturizat la 10, 15 sau 19 ani. O experiență m-a maturizat mai mult ca alta, într-un an m-am maturizat mai mult, în altul mai puțin și tot așa. Maturizarea e un drum pe care o să pășim până în ultima clipă a acestei vieți, pentru că până și la 80 de ani ni se poate întâmpla ceva care să ne facă și mai înțelepți decât eram.
Deci, nu mă pot referi la o anumită vârstă când vorbesc de maturitatea mea. Pur și simplu, compar trecutul cu ceea ce sunt acum și văd evoluție din mai multe puncte de vedere. Consider că m-am maturizat câte puțin în fiecare an al vieții mele.

| relativsausigur a răspuns:

Cand ajungi sa fi sincer cu tine si cu cei din jur.
Sa realizezi notiunea gandurilor tale, ale intentiilor tale, si a celor din jur.
Cand ajungi sa fi responsabil fata de tine si deciziile care le iei, si fata de cei din jur - la partea asta toti avem de lucrat.

| relativsausigur a răspuns (pentru relativsausigur):

Pe la 20 de ani, din ce in ce mai mult pana la varsta prezenta, 25 de ani.