| ToxicG a întrebat:

Dupa parerea voastra, exista prietenie adevarata? Argumentati...

Răspuns Câştigător
| Trolli a răspuns:

Prietenia adevarata exista (eu nu am multi, 3-4), in rest amici.
Ce inseamna un prieten adevarat? Sa vorbesti cu el deschis ( nu neaparat cele mai adanci secrete ale tale), sa te bazezi pe el, sa te ajute cand ai nevoie daca poate, bineinteles. Si tu la fel: sa-l ajuti, sa fii langa el, sa-l ajuti cu ce poti tu atunci cand are nevoie.

Nu inteleg moda asta. Toti se plang de prieteni falsi. Ok, ai avut un amic/prieten care te-a dezamagit. Cred ca aproape toti am trecut prin asta. Dar acum nu e cazul sa generalizam, sa ne schimbam statusul de la facebook/messenger, sa dam share la toate citatele despre prietenie falsa, sperand ca "nenorocitul/nenorocita" care te-a dezamagit, sa se simta cu musca pe caciula si sa vine plangand la tine, cerandu-si ieratare.

| ToxicG explică (pentru Trolli):

Noop,eu nu ma plangeam de chestia asta...Si eu sunt de parere ca prietenia adevarata exista.Dar la fel ca si voi(cred) ii aud pe majoritatea cu "numai prieteni falsi". happy Si vroiam sa stiu si parerile voastre. happy

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, există. Iar dacă e rară sau unii nu au trăit-o, asta nu înseamnă că nu există deloc.

| Bacemi a răspuns:

Crezi ca vrei sa fii un prieten adevarat? Atunci sigur crezi ca exista si prietenie adevarata.
Eu cred intr-o astfel de prietenie.
Cred ca pentru a crede trebuie sa desconsideram faptele fata de motivele care ne fac sa actionam in felul in care o facem.

| littleblackgirl a răspuns:

Parerile sunt impartite. Eu tind sa cred ca da, si am sa argumentez
Sunt fata si am un prieten baiat, pot sa ma consider extrem de norocoasa. Nu imi fac griji ca ma barfeste, nu face fite (eu oricum sunt mai mult prietena cu baietii, cu barfele si treburile de fete nu prea le am laughing) etc. Si am avut o prietena cea mai buna timp de 5 ani cu care am ajuns sa ma cert din cauza faptului ca ea nu isi da deloc silinta sa pastram prietenia (suntem la licee diferite in toamna acestui an).
Sunt fel si fel de oameni, si am ajuns la concluzia ca prietenii se pot transforma oricand in straini.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună Georgiana, nu toţi gândim la fel, dar eu pot spune că există prietenie adevărată! Trebuie să crezi pentru a exista, uneori propri prietenii îţi pot deveni duşmani... Eu pot spune că mereu am avut un prieten lângă mine şi sunt mulţumit.
O seară frumoasă!

| zurick a răspuns:

Da.Majoritatea prietenilor sunt falsi, dar am intalnit si prietenii adevarate

| Raniia a răspuns:

Eu cred ca exista! prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate.

| TheStory a răspuns:

Normal ca exista prietenie adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În ziua de azi nu prea mai există din păcate, toţi sunt nişte prefăcuţi şi falşi.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. De ce cred asta?! Deoarece o prietenie adevarata se bazeaza pe sinceritate, respect reciproc si incredere.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Sincer acum 2 luni mi-am dat seama ca nu exista prietenie adevarata. In cazul meu nu exista prietenie adevarata(pentru "prietena mea cea mai buna" sunt mult mai importante alte lucruri decat mine) acum fiecare unii poate au prieteni adevarati, poate exista si nu am gasit-o eu. Te pup pa pa!

| Sw33tG1rl4ever a răspuns:

Eu cred ca nu. In ziua de azi se merge pe principiul " fiecare pentru el ". Se prefac ca iti sunt prieteni ca sa obtina niste beneficii de la tine. Toti sunt pe interes. Se poate observa asta prin faptul ca tu ii ajuti mereu, iar cand ai si tu nevoie ei parca devin invizibili, prin faptul ca daca nu ii ajuti cu ce vor ei brusc nu mai sunt prietenii tai, iti dau cu sutul etc. oh go on