| anonim_4396 a întrebat:

E cineva care locuiește în Germania sau care a locuit și are habar cum e cu transportul în comun?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Tu ai o scutire pe caz de accident rutier, deci esti bolnav, ranit si nu vei avea probleme. Amenda se ia daca lipsesti ca ai tai vor sa plece undeva cu tine, nu exista pe numarul de absente ca in Romania. Nemtii pun pret pe educatia copilului si obliga pe parinti sa-i duca la scoala, de-asta exista si acea amenda, ca si cum sa-i implinga de la spate. Parintii sunt obligati sa anunte institutia de invatamant cat mai repede, asta daca nu vreti sa va treziti cu alte probleme pe cap. Parintii tai cunosc limba germana? Daca nu sunt siguri pe ei insasi de a comunica cu profesoara, macar sa puna un prieten de-al familiei cunoscator de limba sa vorbeasca cu scoala sa se rezolve. Cat amanati mai mult, cu atat va bagati in mai multe probleme. Mai bine rezolvati mai repede si respirati usurati.

P.S Daca unul dintre parintii tai au Facebook sa intre pe grupul Mamici Germania, sunt foarte multe persoane care cunosc legile din instutitiile de invatamant mult mai bine. Iau orice informatie din grup, sa-mi fie de folos pe viitor cand atunci cand voi deveni mama la randul meu sa stiu cum stau lucrurile din Germania.

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cum sa fie? Ce anume vrei sa stii exact? Locuiesc in Germania.

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Hei, de cat timp? Am aflat pana la urma cum e cu transportul, acum vreau sa aflu cum se procedează când lipsesc într-o zi de la cursuri!? Cati ani ai?

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

De 2 ani sunt. Am 35 de ani, nu prea conteaza varsta oricum happy. Daca lipsesti de la scoala doar cu pretextul ca vei pleca cu ai tai in vacanta in Romania, de exemplu, nu te vor lasa profesorii sa pleci. Daca parintii tai o fac si ignora spusele profesorilor cat si a directorului scolii, parintii tai pot lua amenda de la Zoll. Elevul poate lipseasca doar daca este bolnav de la scoala. Cand sunt vacantele lor atunci poti merge oriunde in vacanta. Amenda este in functie de regiunea Germaniei. Au fost parinti romani care s-au trezit cu amensi de 350 sa 400 euro...

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Pentru mine contează dacă vorbesc cu un copil de 12 ani sau cu un om de 35 de ani. Am lipsit datorita faptului ca în urma cu o săptămână am avut un accident de mașină și miercurea trecuta am mers la fizioterapie, i-am spus profesoarei și mi-a spus sa aduc de la părinți o scutire. Dar spre exemplu dacă lipsesc o zi fără sa anunț sau sa motivez, ce se întâmplă? Adică la noi în România dacă lipseam și făceam 10 absențe sau mai multe și erau nemotivate, ni se scădea nota la purtare și nu se lua abonamentul pentru luna următoare, aici cum e? Amenda aia la cate absențe vine?

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Wow, e departe ce spui. Eu nu am stat acasă decât miercuri, în rest am fost la toate cursurile, deci e vorba de o singura zi, atât. Nu e cazul la mine sa nu ma duc la școală, dar îți mulțumesc pentru informații, chiar sunt utile și voi intra pe acel grup pe Facebook sa vad ce mai pot găsi. Avem un consultant/dolmetcher care ne ajuta când avem nevoie sa ne reprezinte undeva, doar ca a plecat în tara datorita unor probleme de familie și nu răspunde la telefon. Îți mulțumesc mult pentru informații!

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca m-am deplasat la ce ai dorit sa afli si ti-am raspuns, ca daca esti ranit de pe urma unui accident nu vei avea probleme. Ai scutire doar si sper ca ai si dus-o, ma rog ai tai parinti. Ti-am spus cum sta treaba cu lipsitul de la scoala si ti-am raspuns, nu am stiut de la bun inceput ce problema aveai. Oricum ce sa o mai lungim, tu sa fi sanatos de acum inainte si sa te refaci cat mai repede posibil. Oricum ai tai vor putea afla multe informatii despre tot ce vrei in acele grupuri, altul ar mai fi https://www.facebook.com/groups/romaniidingermaniaseajutaintreei/?fref=ts, desi pe primul de care ti-am spus, sunt si mamici care au ani foarte multi in Germania.

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai o scutire pe caz de accident rutier, deci esti bolnav, ranit si nu vei avea probleme. Amenda se ia daca lipsesti ca ai tai vor sa plece undeva cu tine, nu exista pe numarul de absente ca in Romania. Nemtii pun pret pe educatia copilului si obliga pe parinti sa-i duca la scoala, de-asta exista si acea amenda, ca si cum sa-i implinga de la spate. Parintii sunt obligati sa anunte institutia de invatamant cat mai repede, asta daca nu vreti sa va treziti cu alte probleme pe cap. Parintii tai cunosc limba germana? Daca nu sunt siguri pe ei insasi de a comunica cu profesoara, macar sa puna un prieten de-al familiei cunoscator de limba sa vorbeasca cu scoala sa se rezolve. Cat amanati mai mult, cu atat va bagati in mai multe probleme. Mai bine rezolvati mai repede si respirati usurati.

P.S Daca unul dintre parintii tai au Facebook sa intre pe grupul Mamici Germania, sunt foarte multe persoane care cunosc legile din instutitiile de invatamant mult mai bine. Iau orice informatie din grup, sa-mi fie de folos pe viitor cand atunci cand voi deveni mama la randul meu sa stiu cum stau lucrurile din Germania.

| RAY a răspuns:

Intreaba-ma ceva?