| RAY a întrebat:

Este cineva de aici care locuieste in Germania?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de noroc. La agentii imobiliare, da, iti cere si nu intotdeauna iti dau acordul sa te muti.
Cat si prin ziare, internet sau din gura in gura cum s-ar spune afli de o chirie, unii iti cer fluturasii lucrati de pe 3 luni, altii deloc. Cu toate ca multi cer 2 sau 3 chirii, daca chiar nu ai cum sa ii dai, dai prima chirie si restul in rate. Noi la prima casa asa am facut, la a doua am dat 2 chirii inainte si a treia o chirie si restul in rate.
Cu toate ca... este bine ca in primele 3-4 luni sa locuiesti la cineva si in acest timp sa-ti gasesti de munca, sa ai bani de chirie atunci cand e timpul sa-ti iei zborul de la cel care te-a cazat pentru o perioada scurta si iti va fi mai usor. Pentru ca la angajarea intr-un loc ai un contract de 1 luna de proba (platit) si abia dupa asta ti se prelungeste contractul la 3, 6 sau 12 luni, depinde de firma.

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Știai deja, mă bag și eu cu un... afirmativ.

| RAY explică (pentru MihaelaDart):

Am vazut deja ce vream sa aflu, dar peste tot isi cere 3 luni chiria inainte?

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Ai ganduri de plecat spre Germania?

| RAY explică (pentru MihaelaDart):

Draga mea fiecare clipa traita e timp pierdut, printre prosti ori te tampesti ori fugi intr o tara cu oamenii normali cu cap

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Depinde de noroc. La agentii imobiliare, da, iti cere si nu intotdeauna iti dau acordul sa te muti.
Cat si prin ziare, internet sau din gura in gura cum s-ar spune afli de o chirie, unii iti cer fluturasii lucrati de pe 3 luni, altii deloc. Cu toate ca multi cer 2 sau 3 chirii, daca chiar nu ai cum sa ii dai, dai prima chirie si restul in rate. Noi la prima casa asa am facut, la a doua am dat 2 chirii inainte si a treia o chirie si restul in rate.
Cu toate ca... este bine ca in primele 3-4 luni sa locuiesti la cineva si in acest timp sa-ti gasesti de munca, sa ai bani de chirie atunci cand e timpul sa-ti iei zborul de la cel care te-a cazat pentru o perioada scurta si iti va fi mai usor. Pentru ca la angajarea intr-un loc ai un contract de 1 luna de proba (platit) si abia dupa asta ti se prelungeste contractul la 3, 6 sau 12 luni, depinde de firma.

| WoKy a răspuns:

Eu.
Ascult