| Iuliaaaaana a întrebat:

Este cineva care stie chimie pe aici? Am nevoie de ajutor cu doua probleme. Merci. happy

Răspuns Câştigător
| LittleEvil666 a răspuns:

Ia zi si poate te ajut happy Ca fara probleme nu prea pot laughing

| Iuliaaaaana explică (pentru LittleEvil666):

Pai : 1, 2 moli NaOH pur dizolvat în 200 ml soluţie NaOH 40% rosolutie=1, 5g/cm cubi a)Concentratia finala b) VsHCl de concentratie=36, 5% şi rosolutie=1, 183 g/cm cubi necesari neutralizării soluţiei.
2.soluţie NaOH Concentratia=x, se introduc 80 NaOH pur mersi final=500, Cf=40%Care a fost Cx=?

| Iuliaaaaana explică (pentru LittleEvil666):

1,2 moli NaOH pur dizolvat în 200 ml soluţie NaOH 40% rosolutie=1, 5g/cm cubi a)Concentratia finala b) VsHCl de concentratie=36, 5% şi rosolutie=1, 183 g/cm cubi necesari neutralizării soluţiei.
2.soluţie NaOH C=x, se introduc 80 NaOH pur masa solutiei finale=500, Cf=40%Care a fost Cx=? Merci. happy

| Iuliaaaaana explică (pentru LittleEvil666):

1,2 moli NaOH pur dizolvat în 200 ml soluţie NaOH 40% rosolutie=1, 5g/cm cubi a)Concentratia final b) VsHCl de concentratie=36, 5% şi rosolutie=1, 183 g/cm cubi necesari neutralizării soluţiei
2.soluţie NaOH C=x, se introduc 80 NaOH pur masa solutiei finale=500, Cf=40%Care a fost Cx=?

4 răspunsuri:
| Iuliaaaaana explică:

1,2 moli NaOH pur dizolvat în 200 ml soluţie NaOH 40% rosolutie=1, 5g/cm cubi a)Concentratia finale b) VsHCl de concentratie=36, 5% şi rosolutie=1, 183 g/cm cubi necesari neutralizării soluţiei
2.soluţie NaOH C=x, se introduc 80 NaOH pur masa solutiei finale=500, Cf=40%Care a fost Cx=?