| dennysutza123 a întrebat:

Buna!
Eu in 3-4 zile plec in Franta Si nu prea stiu franceza x_x
Pana acum nu m-am gandit.Da stiu!
Si va rog frumos ..stiti site-uri ceva?
Macar sa stiu cuvintele de baza
Multumesc si pentru raspunsul cel mai bun funda iar ceilalti vot!
Scuze pentru categorie dar este cea mai vizitata...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu un site foarte bun, dar trebuie sa iti faci cont mai intai.
Site-ul este busuu. com

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei cuvinte de baza iti dau eu (in paranteze e scrisa pronuntia) :

Salut(salu)=Salut
Bon Jour(Bon Jur)=Buna ziua
Au revoir(o revoar)=La revedere
Je m'appelle(ja mapele)=Eu ma numesc
Tu t'appelle comment?(tu tapel coman)=Cum te numesti?
Je suis(je sui)=Eu sunt

Pronumele sunt :

Je(je)=Eu
Tu(tu)=Tu
Il(il)/Elle(el)=El/Ea
Nous(nu)=Noi
Vous(vu)=Voi
Ils(il)/Elles(el)=Ei/Ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Google Translate nu sunt traduse corect, deci mai bine folosesti un DEX Roman-Francez/Francez-Roman. Bafta

| Castiel a răspuns:

Folosesti google translate din romana/franceza si invers, in rest site-uri sa inveti limbi straine nu sunt, decat cu bani! + cand pleci intr-o tara straina, inveti foarte repede limba, ma rog asta si depinde de cati neuroni ai in cap, stiu un coleg care a stat 2 saptamani in Italia si cand s-a intors stia foarte bine italiana, cred ca asa este cam peste tot, franceza nu este asa rea, zi merci ca nu te duc in rusia, japonia.

| AaLexS a răspuns:

Nu ai cum sa inveti o limba straina in 3 zile straight face!
Mai bine ia-ti un dictionar cu tine omule. Sau daca mai merge cineva cu tine si stie franceza o sa vorbeasca persoana aia pentru tine laughingwinking.

| EdiiThxoxo a răspuns:

DOAMNE! nu fa prostia sa intri pe google translator, caci e cel mai de proasta calitate site de traduceri. te poti trezi ca spui minuni de stai in cap!

Cand esti in impas foloseste expresia : Je n'parle francais pas. adica Nu vorbesc franceza. sau Tu parles anglais/espagnol? in cazul in care stii engleza/spaniola. Si incearca sa nu ramai singura caci daca nu stii limba va fi cam greu sa te descurci. Sper ca te-am ajutat!