| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Faptul că o persoană devine irascibilă și chiar violentă la auzul unor sunete stridente (gen țipătul /strigătul /urlatul/șuieratul ...chiar și plânsul unei persoane, dar și sunete stridente produse de ceva... ), înseamnă că acea persoană e instabilă psihic?
Ce probleme emoționale/comportamentale/psihice poate avea?

Răspuns Câştigător
| Pnin a răspuns:

Are o trauma. Retraieste niste lucruri cand aude acele sunete. Si eu am problema asta pentru ca ai mei se certau des cand eram copil.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca aici doar un studiu amanuntit ar putea sa zica mai exact aceste lucruri, sau mai bine zis un expert in domeniu. Sau un psihiatru.

Dar daca ar fi sa ne dam cu parerea, sau cel putin eu... as zice ca in mica parte da, dar doar in mica.
Si nu cred ca ar putea neaparat sa aiba alte probleme emotionale sau din cele enumarate, simpla problema spusa in prima jumatate, este suficienta big grin

| relian a răspuns:

Poate avea probleme ce spui, dar poate fi si speriata acea persoana, multi se asperie cand vad, aud chestii ce nu apar zi de zi in viata acelei persoane.Deci da poate fi si de la emotii, mai rar probleme psihice, as zice eu.

| Floridori a răspuns:

Nu as inclina sa cred ca are instabilitate psihica, ci as tinde sa cred ca sufera de misofonie.

Desigur, detaliile fac diferenta, dar daca persoana reactioneaza astfel numai atunci cand este vorba de anumite sunete, atunci este misofonie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E doar ușor iritabilă.