| Alinaa123 a întrebat:

Imediat termin clasa a 8.Si as vrea ca la colegii mei sa le tin un discurs despre cei 4 ani de scoala.Ma puteti ajuta? Niste idei?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Ceva de genul :
" Iubiții mei colegi! Ne aflăm cu toții pe un drum ascendent al cărui bună parte l-am străbătut împreună. Indiferent de micile incidente petrecute în tot acest timp, am reușit să-l străbatem și, mai bogați în cunoștințe ne-am ales cu experiența necesară trecerii la un alt nivel. Ne aflăm în fața unei răscruci de drumuri și poate că mare parte dintre noi vor începe următoarea etapă însoțiți de către noi colegi. Poate că despărțirea provoacă puțină tristețe în sufletele noastre dar sunt sigură că amintirea clipelor frumoase va rămâne mereu gravată în textura minţilor voastre iar atunci când nostalgia retrăirii acestor momente dorește să-și facă simțită prezenţa, o vom lăsa să ne umple din nou inimile de bucurie.
Trebuie să ne luăm rămas bun și de la cei care în tot acest timp ne-au fost călăuze și au ajutat la îmbogățirea noastră intelectuală.
Poate că e puțin să spun doar călăuze căci au sădit în noi semințe ale cărui rod intelectual, cu siguranță ne va ajuta atunci când vom încerca să ne împlinim visele.
Haideţi să le mulțumim atunci, din toată inima și să sperăm că undeva într-un colț de suflet ne vor găsi și nouă un loc.
Vă mulțumim dragi profesori, cu toată sinceritatea și suntem siguri că mulțumirea sufletească a lucrului bine făcut eclipsează micile bâjbâieli și chiar unele eșecuri!
Când am început împreună această porțiune de drum, eram capabili doar de a reproduce cuvinte simple și mici propoziții însă astăzi am ajuns să rostim vorbe mari încorporate în fraze mai mult sau mai puțin complexe. Aveți tot respectul nostru iar vouă colegilor, nu pot decât să vă urez mult succes în continuare
și, nu încetați niciodată să luptați pentru visurile voastre! "

1 răspuns:
| CatalinaKaty a răspuns:

Incearca sa scrii un discurs in care sa povestesti cele mai amuzante chestii, sa ii introduci pe toti in acel discurs, incearca sa iti expimi sentimentele, in propozitii frumoase cu inteles. Si eu termin a8a si, si eu am facut un discurs, si ma gandesc sa fac si un colaj cu poze cu toti big grin