| alinagyo a întrebat:

imi place de un coleg de clasa de la sfarsitul clasei a 11-a, si nu stiu cum sa-i arat asta....De obicei cand ma baga in seama si ma intreaba diverse chestii, nu schitez nimic incerc ca el sa nu-si dea seama ca il plac, stiu ca fac rau dar imi e teama de un raspuns negativ.Dar acum m-am hotarat sa ii arat suptil ca il plac.Prietena mea cea mai buna este de la alta clasa si vine mai mereu pe la mine si imi spune ca il vede ca se uita la mine,si cand intorc capul spre el,se uita in alta parte.El se comporta cu ceilati ca si cheloo,dar cu mine mereu e respectuos,si pe mine ma intreaba pe mess de scoala, la scoala la fel (adica din toti pe mine si-a gasit sa ma intrebe laughing) ). deci voi ce spuneti? Sa-i arat ca il plac (subtil ca sunt cam timida big grin ) Si daca da, cum? Cum ii arat? Ce sa fac?

1 răspuns:
| ValentinnaV a răspuns:

Pai..eu merg pe principiul asta "Mai bine regret ceva ce nu mers decat faptul ca n-am curaj"..mai bine ii zici macar esti tu impacata cu ideea ca tu il placi si vrei sa fii cu el indiferent de ce raspuns iti da el.
Decat sa pleci din liceu si sa ramai cu gandul "Dar daca ii ziceam ca il plac si ar fi zis da? Mai bine ii ziceam." asa mai bine ii zici,un raspuns negativ nu e capatul pamantului,da doare,doare ca naiba dar asa inveti.
Cand mai vorbiti razi la glumele lui,ciufuleste-l cand te tachineaza,zambeste-i prin pauze,si dupa cateva zile cand il prinzi singur spune-i ca ii multumesti mult ca iti e prieten si ca apreciezi faptul ca se poarta frumos cu tine dar vrei sa stii daca te place sau e doar simpla prietenie.
Nu o sa-l deranjeze o sa aprecieze faptul ca tu tii la el si il respecti chiar si daca il placi.
Mult curaj,ia o gura mare de aer si intreaba-l, nu uita, nu pierde o prietenie pentru o iubire, indiferent de raspuns ramaneti prieteni chiar daca este greu, o sa fii surprinsa cat de buni prieteni sunt fostele iubiri. :*

Eu iti doresc mult mult noroc. >big grin