| Lauraquestion a întrebat:

imi poate spune cineva ce face un iPhone 4 original si nu face o replica? Multumesc, o zi buna

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta consta in calitatea pieselor. O replica costa mai putin dar o sa si dureze mai putin insa nu o sa aiba acelasi randament ca un telefon original. Intra aici: http://www.youtube.com/watch?v=mM39I68qnBw sau http://www.youtube.com/watch?v=h8jSZcALgjg&feature=related. La replica o sa observi proasta calitate a materialului din care e facut, se va zgaria mai usor, se va duce cate putin culoarea si camera lasa mult de dorit. Va avea o camera de 2 Mpx insa nu reali (camerele chinezesti arata ca Vga ), memorie mica...
Replica:

display 3.5 inch touch screen de inalta rezolutie, 320x480px
camera foto 2MP (1600x1200) cu blitz + camera fata VGA
Agenda proprie 500 de numere
Slide to unlock
Slide to turn page (4 pagini)
Bluetooth 2.0 A2DP
FM radio stereo
mufa jack stereo standard 3, 5mm
E-book reader, Office Document Viewer, PDF viewer
MP4, MP3 player
JAVA 2.0 - suporta instalarea aplicatiilor pe cardul de memorie
Quad band: GSM 850/900/1800/1900MHZ
GPRS/EDGE, MMS, WAP
Senzori gravitationali, shake control
Difuzoare stereo
Memorie interna 40MB
suporta card microSD pana la 16GB (2GB inclus)
Calendar, To do list, Alarma, World Clock, Cronometru
Culori : negru
Dimensiuni : 117 x 60 x 11mm, greutate 100g
Setări de securitate: Blocare telefon, Auto Blocarea tastaturii, Schimbare parolă
Limba: engleză, franceză, spaniolă, portugheză, italiană, vietnameză, germană, Bahasa Melayu, bahasa Indonezia, turcă, rusă, thailandeză, arabă, persan.

Original:
General

Smartphone:

Da

Touchscreen:

Da

Tastatura QWERTY:

Nu

Tip tastatura:

Standard

Retea:

2G: 850/900/1800/1900
3G: 850/900/1900/2100

3G:

HSDPA 7.2 Mbps; HSUPA 5.76 Mbps

Dual Sim:

Nu

Procesor (MHz):

Greutate:

137 g

Dimensiuni (W x H x D mm):

58.6 x 115.2 x 9.3

Sistem de operare:

IOS 4

GPS:

A-GPS

Culoare:

Negru
Memorie

Memorie interna (MB):

Afisaj

Tip display:

TFT capacitive

Rezolutie (pixeli):

960 x 640

Numar culori:

16M

Diagonala display (inch):

3.5

Functii:

Retina display
Conectivitate

GPRS:

Clasa 10

Tehnologie Bluetooth:

V2.1 cu EDR

Tehnologie wireless:

802.11 b/g/n

USB:

V2.0

Porturi:

Jack 3.5 mm
Foto video

Rezolutie senzor (Mp):

Rezolutii foto:

2592 x 1944

Blitz integrat:

LED

Rezolutie video:

1280 x 720

Caracteristici foto/video:

Autofocus
Touch focus
Functie de Geotagging
Alimentare

Durata convorbire:

2G: 14 ore
3G: 7 ore

Durata in regim de asteptare:

Tip baterie:

Li-ion
Comunicare

Mesagerie:

SMS / MMS / IM

Browsing:

HTML
Divertisment

Functie reportofon:

Da

MP3/MP4 player:

H.264, Main Profile level 3.1 with AAC-LC audio,.m4v,.mp4,.mov, MPEG-4 video, Simple Profile with AAC-LC audio, Motion JPEG (M-JPEG), PCM stereo audio
AAC (8 to 320 Kbps), Protected AAC (from iTunes Store), HE-AAC, MP3 (8 to 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX, and AAX+), Apple Lossless, AIFF, and WAV
Altele

Aplicatii:

Digital compass
Document viewer

Caracteristici speciale:

Carcasa cu invelis rezistent la amprente pe fata si pe spate

Altele:

Ambient light sensor
Three-axis gyro
Proximity sensor
Accelerometer