| OanaSall a întrebat:

îmi puteți da va rog niște probleme la chimie cu:
1. raport atomic, raport de masa
2. calculul compoziției procentuale a unei substanțe compuse
3. cantitatea dintr-un element conținuta într-o cantitate data de substanța compusa
4. cantitatea de substanța compusa ce conține o cantitate data dintr-un element chimic
5. calculul unei cantități de substanța pura. probleme de clasa a VII-a va rog. mulțumesc mult happy

Răspuns Câştigător
| Oanna96 a răspuns:

1.Daca in 40g NaOH.23g Na.16g O.1g H
Dar in 1000 g NaOH. x.y..z.

2.Determina raportul atomic, raportul de masa si compozitia procentuala a clorurii de magneziu.

3.Calculati compozitia procentuala a apei, a dioxidului de carnbon, sulfat de cupru.

Sper ca iti ajung:*