| Def a întrebat:

Buna!:*

Am si eu 2 probleme de chimie de a7a:d

1. Ce cantitate de calciu este continuta in 0.1 moli de atom de calciu. Dar in 5 kmoli?

2. 5 moli de atom ai unui element chimic contine 70 g. Care este acest element?

Răspuns Câştigător
| SmilePlease a răspuns:

1. pai e formula aia cu masa(m: grame sau kg), supra niu(masa atomica- in cazul tau, calciul are masa atomica 40 ), care este egala cu numarul de moli(n), asa ca, stiind numarul de moli( 0, 1), il inmultesti cu niu(40) si iti va da cate grame sau kilograme(in ce trebuie tu sa calculezi) de calciu sunt in 0. 1 moli

2 răspunsuri:
| mikyboss a răspuns:

Mda temele nu se rezolva pe TPU in cel mai bun caz contul tau va fi supendat o luna in cel mai rau o sa fie banathappy

| SmilePlease a răspuns:

Aaa, am uitat... cand ai moli calculezi si tu cantitatea in grame, iar cand ai kmoli o calculezi in kg