| Monica1717 a întrebat:

Buna imi puteti spune care sunt cuvintele care s-au format prin schimbarea valorii gramaticale si sa imi expicati cum s-au obtinut.:
Tanarul care statea dedesubtul crengilor desfrunzite avea un ce straniu.Parea un imbolnavit incurabil de melancolie. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| FlorentinaM a răspuns:

Desfrunzite= este adjectiv provenit din verb la participiu (verbele la participiu nu au persoana, au intotdeauna 4 forme: marit marita mariti marite, loviti lovite lovit lovita, de obicei se termina in t)
imbolnavit =la fel ca mai sus