| Yoคna a întrebat:

Bunahappy Imi puteti spune cum se joaca aceste jocuri ( macar unul): Peretica, Castelul, Musca beata, Ce-am visat azi-noapte la Paris, Un prieten la ananghie, Elasticul, Chems, Butoiasele, Batistuta, Portocalele, Omul negru, Hiller preda-te!, Geamurile Funda+voot, iar pentru ceilalti vot

1 răspuns:
| Sanda37 a răspuns:

Portocalele :
Numarul ideal de jucatori pentru Portocalele este undeva intre 20 si 30. Jucatorii sunt asezati in banci sau in jurul mesei. Exista un sef de joc (parintele, invatatorul sau unul dintre elevi). Incepand de la unul dintre jucatori, fiecare copil primeste cate un numar incepand cu 1. Fiecare jucator trebuie sa retina numarul sau.

Dupa ce numerele au fost distribuite incepe jocul propriu-zis. Seful de joc incepe prin a spune: "As manca... X portocale", unde X este un numar ales la intamplare dintre cele distribuite jucatorilor. Jucatorul cu numarul X trebuie apoi sa raspunda cat mai repede spunand: "De ce X si nu Y?" unde Y este un alt numar aleator de jucator ramas in joc, care nu trebuie sa il preceada sau succeada pe X. Daca jucatorul cu numarul X raspunde cu intarziere sau se incurca in numirea unui alt jucator, acesta iese din joc si procedura se repeta de la inceput, prin seful de joc. Daca nu, jucatorul Y trebuie sa numeasca un alt jucator Z si asa mai departe pana cand cineva se incurca.