| lanadelrey15 a întrebat:

Buna, imi recomanda cineva un set de acuarele "watercolor" bune si la un pret accesibil?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Orice set de la librarie.Eu din astea folosesc de multi ani: https://www.profiart.ro/acuarele-colibri-730.html
Daca doresti din cele profesionale costa enorm.Mai exista varianta sa cumperi numai anumite nuante separat.

| lanadelrey15 explică (pentru dullcat):

Multumesc!

| lanadelrey15 explică (pentru dullcat):

Tocmai mi-am dat seama ca si eu folosesc aceleasi acuarele! oricum sunt super bune, ma gandeam sa mai incerc ceva nou si din motivul asta am intrebat happy

| dullcat a răspuns (pentru lanadelrey15):

Cu placere.Multumesc si eu pentru funda.Da, sunt destul de bune, insa la cele mai scumpe este diferenta la pigment, nu neaparat pentru ca exista alte nuante variate (ca le poti obtine si pe alea mixand culorile potrivite din setul de mai sus, gasesti tutoriale pe Youtube si iesi mai bine decat daca cumperi un set cu 30 de nuante si folosesti numai aceleasi cateva) ci pentru ca se aseaza altfel pe foaie si penson, sunt mai vibrante chiar si cand le diluezi cu apa.

| lanadelrey15 explică (pentru dullcat):

Sunt de acord, cred ca e un set foarte bun cu care poti sa incepi, si sa iti dai seama daca iti doresti unul mai avansat pe viitor

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu sute de varinte de acuarele, nu-ti putem recomanda una, de aceea te invitam sa mergi pana la cea mai apropiata librarie de casa ta si sa ceri vanzatoarei: cel mai ieftin set de acuarele pentru apa, asa se numesc acelea de nu stii tu cum sa le spui decat "watercolor".

| lanadelrey15 explică (pentru Violleta2022):

Daca imi raspunzi in acest ton arogant chiar am sa te rog sa nu imi mai raspunzi la intrebari, am adresat intrebarea altor oameni care picteaza de mai mult timp si se pricep in domeniul asta, faptul ca am vrut sa spun "watercolor" si nu acuarele pe baza de apa e STRICT treaba mea, nu mai poti dormi tu noaptea pentru ca am spus eu "watercolor"? chiar nu cred ca e o problema asa mare, te rog frumos daca ai o problema asa mare cu intrebarile mele ai tot dreptul sa le ignori, o zi buna!

| Violleta2022 a răspuns (pentru lanadelrey15):

Ia de invata copile s ate exprimi corect in romaneste, ca asta te va ajuta traind in Romania.
Din tot ce ti-am scris ai ales sa te legi, ceva de care te-ai facut singur vinovat.

| lanadelrey15 explică (pentru Violleta2022):

Din nou, nu este treaba ta, ignora intrebarea, si treci mai departe, nu te-a afectat cu absolut nimic faptul ca eu am vrut sa ma exprim in acel fel.