| DjSannan a întrebat:

Buna la toata lumea am o intrebarea si v-as ruga sa raspunda doar cei ce cunosc sau au informatii concrete. Dupa ce moare o persoana,daca familia decedatului nu doreste sa i se faca autopsia trebuie sa plateasca ca sa nu i se faca autopsie, iar daca i se face autopsia atunci nu trebuie sa plateasca. Deci daca nu doresti sa i se faca autopsie trebuie sa platesti si daca doresti sa se faca autopsie atunci nu platesti.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Autopsia se face în toate cazurile în care nu se cunosc cauzele morții, ea a intervenit în mod brusc (accident rutier, accident de muncă, etc. fiind considerată o moarte violentă) sau în plină sănătate aparentă (are o boală cronică care îi aduce moartea fără o justă cauză cunoscută în timpul vieții, moarte suspectă).
Plătești o taxă de autopsiere (minim 150 ron) la serviciul de medicină legală unde s-a făcut necropsia.
Ți-am scris cât mai clar ca să înțelegi, am evitat să folosesc termenii medicali cât și juridici.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Nu. Uite cum sta treaba, chiar ieri am dat examen la medicina legala, sunt la drept. Autopsia se face doar in caz de moarta suspecta sau moarte violenta! De exemplu daca o persoana sanatoasa moare subit, sau se spanzura sau in alte cazuri de genul care pot ridica suspiciuni. Nu platesti ca sa nu i se faca autopsie. Daca nu exista o ancheta in cazul decesului unei persoane si rudele vor sa faca autopsie atunci trebuie sa plateasca autopsia. Sper ca te-am lamurit.

| Kr5 a răspuns:

Nu ma pricep asa bine dar daca doresti sa nu se faca autopsie atunci politia o sa intre la banuieli si or sa creada ca tu l-ai omorat si de aia nu vrei sa i se faca autopsie deci autopsia trebuie facuta happy