| Irina_Alina_1997 a întrebat:

.nu va suparati, sunt incepatoare si nu inteleg... cum adica se da,, funda,,?

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cand tu zici ca acorzi fundita,
este un fel de "promisiune" sa raspundem mai repede, pentru ca unii o fac doar pentru acele fundite..altii cersesc acea fundita...
fundita este un fel de Multumesc pentru ajutorul acordat+ 100 de puncte. datorita acestor fundite, iti creste punctajul si poti ocupa un loc bun in clasamentul TPU.
O primavara frumoasa sa aihappy

| Musique a răspuns:

Http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16
Citește și celelalte întrebări.O să te ajute să înțelegi mai bine TPU.
Baftă!

| pietrean a răspuns:

Bine ai venit pe acest site!
Tot ce au spus,cei care au raspuns inaintea mea,este adevarat:fundita(care de fapt are culoarea gri,la inceput si apare in dreapta fiecarui raspuns,dat intrebarii tale), este un MULTUMESC, ca un raspuns politicos, adresat celui care incearca sa te lamureasca intr-o privinta, mai mult sau mai putin.Cand dai clik pe ea( iti place raspunsul),ea isi sckimba culoarea in portocaliu.
Asta este o regula nescrisa,pentru cei care vor sa se comporte civilizat!
Cei care scriu ca dau funda,la sfarsitul intrebarii lor,cei mai multi, uita sa multumeasca, ba chiar, daca nu le convine raspunsul, mai raspund si necivilizat. Poti sa ignori aceste raspunsuri.

| ElenaSA a răspuns:

Este raspunsul de la intrebarea frecventa de pe TPU:
Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit.

| pietrean a răspuns (pentru ElenaSA):

Cred ca din fuga, ai gresit culoarea funditei:nu este portocalie, ci este gri. Dupa ce da clik pe ea, se schimba culoarea funditei, in portocaliu.

| m1dn1gh7 a răspuns:

În colţul din dreapta a răspunsului, scrie '' Acordă fundă răspunsului câştigător '' sau ceva de genul... Dăi acolo şi gata treaba.hee hee
Sănătate!

| miley1004 a răspuns:

Cand vezi un raspuns la intrebarea pusa de tine la dreapta alaturi de intrebare scrie RASPUNS CASTIGATOR, apasa pe acest buton, se va primi ca ai dat ciuva funda!