| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei vin din Ardeal, dar nu au deloc accent. Eu traiesc in Bucuresti, unde m-am si nascut, si logic ca nu am avut niciun accent, caci n-am avut de la cine sa prind. Insa, vedeti voi, mie-mi place sa ma uit la youtuberi din tot felurite parti ale tarii, dar mai ales ardeleni. Si cum ma uitam la astfel de youtuberi intr-una am incercat sa le imit putin accentul (mai mult sau mai putin evident), doar asa pentru amuzament. Fireste ca nu-l pot imita la perfecte, ar fi si culmea. Insa dupa ceva vreme, am inceput sa duc asa mai spre ardeleneste. Mie mi se pare un accent cute, poate si pentru ca de acolo mi se trag originile. La unii poate nu li pare asa dragut, no, gusturile nu se discuta. Si imi este teama ca daca ma obisnuiesc sa vb asa, o sa am probleme la scoala, caci profa de romana e ff exigenta si odata ne-o zis ca un bucuresteam n-ar trebui sa foloseasca deloc regionalisme sau sa aiba accent. Voi ce parere aveti? Sa nu ma obisnuiesc sa vb maj cu accent si sa raman la,, bucuresteana" mea fara accente, sau sa vb cum imi place mie? Si va rog fara rautati :/

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un accent, este ceva automat, și dacă îl ai, poate fi modificat cu greu. Cel mai simplu lucru este să nu îți faci probleme de acest gen, dacă nu este ceva exagerat în cazul tău.

| FreddieM a răspuns:

Treaba ca daca esti nascuta in Bucuresti si ca nu ai accentul locului e doar parerea ta. Dar ca sa raspund la intrebare, sunt moldovean trecut si crescut prin diferite parti ale tarii, ardeal, dobrogea, capitala...Am dobandit cu usurinta accentul local dar doar din complexul ca as putea fi judecat diferit datorita originii mele. Acum au trecut multi ani si acum imi face placere cand lumea imi recunoaste sorgintea dupa accentul meu. Lasa complexele si fii naturala. Nu te forta sa adopti un nou accent daca nu-l dobandesti natural. Salutari