| katty_6203 a întrebat:

Buna prieteni! Am si eu o nelamurire. Ce intelegeti prin expresia"raul necesar"? Fiindca am auzit de multe ori expresia asta folosita si nu o pot intelege

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva ce nu este neaparat placut, dar necesar. Spre exemplu despre munca se spune ca e un rau necesar, la fel despre invatat(in cazul elevilor).

6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Adica ceva ce nu iti face placere, dar trebuie sa il/o faci.De exemplu cumparaturile, serviciul, o vizita la rude.

| DennyxD a răspuns:

Adica ceva care ti se pare rau dar totusi ai nevoie.De ex ciclul menstruallaughing e rau:-s dar necesar in acelasi timphee hee
ce ex dau si eu.laughing sau pentru unii invatatul este un rau necesar; mancarealaughing, o munca neplacuta dar din care scoti bani...
o fundita daca te-a ajutat rasp mew:* blushing

| Alisa a răspuns:

Atunci cand stii, esti constient ca cineva, un lucru iti face rau, dar nu te poti lasa de el. Nu poti renunta la el, la o persoana, la un lucru.

| cosima11 a răspuns:

In orice rau este si un bine si in orice bine este si un rau. de exemplu, tigara este un rau necesarhee hee

| CHILIPIR a răspuns:

Are mai multe acceptiuni printre care si un compromis pe care il faci la un moment dat spre binele tau.

| t_5002 a răspuns:

Sau altfel spus" rau cu rau, dar mai rau fara rau" happy