| Thecurious a întrebat:

Bună, profesorii mei ma sâcâie cu "altruismul","societatea mai buna " si alte asemeanea ineptii.
Nu credeti ca, un individ care, nu are resursele necesare pentru a se dezvolta, ar trebui sa aplice filosofia "viata e o jungla, iar eu trebuie sa supravietuiesc in ea "? Nu ar fi mai util pentru el sa gandeasca astfel?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu sunt umanist deci sunt pro altruism

| sierra1 a răspuns:

Că bine zici

| doctorandus a răspuns:

Altruismul este pur si simplu egoism luminat.

| Emma30555 a răspuns:

Eu sunt de acord cu profesorii. Dacă te lupți ca în jungla cred ca poți avea de suferit căci asa e în jungla nu poți câștiga mereu. Dacă faci o societatea mai buna te vei simți mai bine în locul respectiv

| TamplaruAnisoara a răspuns:

E mai ferice a da decât a primii!

| Dorotheea21 a răspuns:

De ce spui ca altruismul este o ineptie?
Sunt curioasa, fiindca pana azi erai un membru cumintel al TPU.
Ce te-a radicalizat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Trebuie sa avem empatie, indiferent de ce resurse avem.
Dalai Lama spune ca scopul vietii este sa-i faci pe ceilalti fericiti, iar prin asta vei fi si tu fericit.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu multi prind ideea. Subscriu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toți ar trebui sa gândească asa.Doar ca la "jungla" se adauga "cu reguli ".
E o jungla cu anumite reguli.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Sunt mulți oameni care pot fi și altruiști și au o viață decentă, deci nu mor de foame, etc.