| Dearfully a întrebat:

Buna romanilor de pretutindeni!)Eu locuiesc in Moldova,adica in asa zisa Basarabie. As vrea sa va intreb daca voi, romanii, ati fi de acord sa se infaptuiasca a 2-a unire si sa se formeze Romania Mare, doar totusi ne leaga ceva.Astept pareri,nu noi decidem, dar totusi as vrea sa stiu si parerea voastra)

34 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai zis bine.Nu noi decidem.In contextul actual, rusii si americanii.

| darrio2007 a răspuns:

Ok.Nici o problema.O zi cat mai buna iti doresc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania a muncit mult in ultimii 25 ani si inca mai are mult de munca sa prinda restul Europei din urma. Unirea cu Moldova ar fi un mare pas inapoi. Granita de est a Romaniei este importanta in contextul pozitie noaste un UE si nu avem nevoie de o destabilizare. E suficient de sarac estul Romaniei, nu e cazul sa saraceasca mai mult prin anexarea Moldovei.

| minrest a răspuns:

În principiu sunt de acord cu unirea. Dar dacă din populația voastră 98% sunt contra unirii, sa cerem noi unirea înseamnă sa va revendicam tara; iar asta ar duce la dușmănie intre statele noastre. Așa ca noi o sa va ajutam sa fiți independenți, pe voi și pe hoholi, la nevoie o sa îi și batem pe rușii aia care se cred trupe de menținere a păcii, va susținem fata de aliații noștri, va obținem investiții, adică ne dovedim prin fapte intențiile bune. Nu e mai bine asa?

| RareşTPUro a răspuns:

Basarabia e Romania! Tot aceeasi limba se vorbeste, doar ca pe un alt accent. De ce nu...

| Ibrahimovic a răspuns:

Daca ne-am uni cu Republica Moldova ar insemna ca ne-am alia intr-un fel cu Rusia. De ce? Pentru ca rusii nu vor renunta niciodata la Republica Moldova, indiferent ca ne unim noi. Iar o eventuala unire ar putea insemna si redeschiderea relatiilor cu Moscova, ceea ce ar fi un pas inapoi pentru Romania. In loc sa ne ducem spre vest, spre democratie, noi tindem tot spre est. Tipic. Tot asa a fost si dupa al Doilea Razboi Mondial, cu CAER-ul lor si cu Tratatul lor de la Varsovia. Si uite cat de inapoiati suntem acum fata de vest.

| Ibrahimovic a răspuns:

Ca o completare, consider ca Republica Moldova ar trebui sa fie un stat independent, la fel ca toate celelalte, sa nu aiba legaturi nici cu Romania, nici cu Rusia, pentru ca intr-adevar, n-au multe lucruri in comun cu Rusia.
Cat despre unirea cu Romania..de ce? Pentru ca vorbim aceeasi limba? si in Belgia se vorbeste franceza, dar aia nu se unesc cu Franta. Si in Austria se vorbeste germana, dar nu se unesc cu nemtii. deci laughing

| Zaygon a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Dupa WW2 s-a semnat un pact prin care Germania si Austria nu se vor mai uni niciodata.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Zaygon):

Era doar un exemplu. happy

| Zaygon a răspuns:

Eu sunt ardelean si sunt de acord cu asta cu o conditie: sa plece in Rusia toti aia care vor unire cu Rusia sau Ucraina.

| Dearfully explică (pentru Zaygon):

Chiar nu inteleg acesti oameni, ce ne leaga cu Rusia? Nici hotare n-avem cu aceasta tara, nici nu vorbim aceiasi limba.Plus la aceasta afirma ca limba noastra nu e romana, ci asa zisa moldoveneasca.

| Zaygon a răspuns (pentru Dearfully):

Exact la asta ma refer. Cand aud limba moldoveneasca mi se ridica parul in cap. Si eu sunt ardelean, ma mandresc cu asta, am accent dar tot limba romana o vorbesc. No ce am putea sa le facem la astia? Mama lor de rusofili nenorociti.

| curious01 a răspuns (pentru Zaygon):

Erau si in Crimeea multi, si nu au plecat ei in rusia, dar au chemat Rusia la ei, si iata la ce s-a ajuns.

| Dearfully explică (pentru Zaygon):

Poate ca ei nu sunt vinovati, totusi o perioada indelungata au fost influentati de rusii care si-au lasat amprenta in toate domeniile.Sunt in clasa a noua si chiar acum studiez despre represiunile staliniste, depotari in masa in diferite tabere de concentrare si chiar nu inteleg de ce ei isi aleg acest curs. Poporul nostru a suferit multe incercari si chiar acum nu avem o guvern calificat ci toti incearca sa fure.Imi este jale de noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dearfully):

Va leaga cu Rusia faptul ca inainte ati fost in URSS.Rusii sunt constienti de asta si va vor inapoi, asa cum vor Ucraina si alte state foste membre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dearfully):

Sincer mi-e indiferent daca vreti sau nu sa va unificati.Chestia e ca Moldova a fost a Romaniei si multa lume ar dori si lupta sa ne unificam stii de ce, pentru ca ne uitam la voi ca la o casa pierduta.Trec pe strada si vad fosta mea casa vanduta si acaparata de altii(rusi). Acum cand sunteti liberi, desigur ca tot romanul ar dori sa se alieze, sa intregeasca glia, adica sa nu ma mai uit ca la ceva pierdut si acum cand am sansa sa fim impreuna sa nu vreau. Chestia e ca sunteti liberi, asa saraci dar liberi si stati intre doua rele.Fiti inteligenti si alegeti raul mai mic.

Răspuns utilizator avertizat
| Zaygon a răspuns:

Ucraina e un stat creat artificial de marele si infectu de Stalin. A luat din Cehoslovacia, din Polonia, din Romania. Asa ca daca ar fi Ucraina cu populatia ei ar fi mai mica.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru DogMX):

Poate era si traiul ca in Germania.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru DogMX):

Adica acum este nazista?

| Theo94 a răspuns:

Da, sunt de acord!

Răspuns utilizator avertizat
| kiri11 a răspuns:

Toti romanii cred ca ar fi de acord cu aceasta unire. Multi tineri chiar lupta (prin diferite proiecte de acaparare a atentiei) pentru aceasta unire si sper ca in viitorul apropiat sa fim cu totii martor la acest eveniment!

| soloangel01 a răspuns:

Eu sincer nu as vrea. O sa se supere rusii si o sa ne ia cu totul.
Mai ales mie nu imi convine ca sunt intre Botosani si Suceavahee hee
Ideea de adunare si de unire este frumoasa, dar trebuie sa ne gandim si la ce ar putea sa mearga rau.

| evilgmr a răspuns:

Da, as fi de acord. Cu toata sinceritatea! happy

| MySelf94 a răspuns:

Sigur ca da!

| gabriela15gabigaby a răspuns:

"Desparte Prutul ce curge, dorule
Frati de grai si frati de sange.
Frati suntem si niciodata
Nimeni n-o sa ne desparta!"
http://www.youtube.com/watch?v=KFIGdjW-YIY
Sper ca vom apuca si ziua fericita in care Basarabia se va intoarce acasa. Sincer ma intristez la gandul ca fratii nostri au avut si inca au mult de suferit din cauza rusilor astia nenorociti.

| Toto21 a răspuns:

Da,consider ca sunteti fratii nostri, ai romanilor, mai ales ai oamenilor care locuiesc in Moldova(Romania)! Am fost in Republica Moldova...si sincer, cred ca ati fi mai fericiti aici! Din cate am citit, ne vom uni in cativa ani si cu siguranta toata lumea asteapta asta!happy

| Groza_Irina_1981 a răspuns:

Da...