| StoneHeart_2297 a întrebat:

Buna sau Boona? nu conteaza...Pe voi nu va enerveaza astia care isi fac cruce cand ies din casa, cand trec pe langa casa lui The mighty God, cand stau pe buda, cand mananca.Sau pocaiti idioti care iti bat la usa sa te faca Iehovel.Inca un lucru ma framanta (in anus)De ce toti din icoane au aceeasi fata poarta par lung si barba pana la puta...si de ce e biserica casa lui Mnezo asta inseamna ca are milioane de case. Pocaitii, Ortohotii, Catomelcii, Si ceilalti religiosi si crestini sa nu raspunda ca ii pedepseste The Mighty GOD

7 răspunsuri:
| Plague a răspuns:

Majoritatea "credinciosilor" sunt credinciosi doar cu numele, nu te teme, nu ai avut placerea sa cunosti un crestin adevarat; NU asa ar trebui sa fim. Nu fanatici, nu prefacuti, nu prosti, nu ipocriti (si asa mai departe), astia nu sunt oamenii Lui. Oamenii spirituali au plecat toti din societatea asta infecta, si au ramas doar ratatii care fac crestinismul si ortodoxia de ras. Da, ma enerveaza cei care isi fac cruce la orice, sunt niste idioti si o fac ca un fel de tic nervos. O faci cand simti nevoia, nu incontinuu ca un idiot. Barba si parul lung si-l lasa pustnicii, preotii, calugarii, etc. nu stiu exact de ce, dar foarte multi o fac (posibil traditie? aaaanyway) si de asta toti sunt asa... Cat despre pocaiti - nu ma deranjeaza ca isi fac reclama cand au predici sau chestii de genul...si chiar am fost la cateva (doar din curiozitate) - nu au fost atat de groaznice. Fiecare alege sa creada in ce vrea, Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru. Eu am ales sa cred. "Acum haideti cu "stupid" si "nefolositor" pe crestin!" laughing

| monstrulet a răspuns:

Ce vrei? la noi in Romanica e la putere superstitia. Inca mai exista lume care crede in horoscop, in deochi, ca soarele se invurte in jurul pamantuluistraight face, ca o pisica neagra aduce ghinion. unii nu stiu ce sa sarbatoreste de craciun sau nici n-au auzit de cruciade.
Cand se scot moastele sfintilor se calca in picioare sa le atinga cu portofelu, pentru noroc. Ceva in genu: "da-mi gagica cea mai tare si masina cea mai mare, pupate-as pe portofel." Cam asa is majoritatea "crediciosilor" din Romania, asta au inteles ei din toata biblia...care probabil nici nau citit-o. Daca nu bati cruci la fiecare biserica nu esti un crestin bun.
Ca sa nu mai zic de copilul inecat la botez... de parca daca nu-l scufunzi complet in apa n-o sa-l considere Dumnezeu botezat(parca Il vad zicand: "gigel n-a fost scufundaat complet.deci nu-l consider botezat, sau il consider botezat pe jumatate, ca nu-i la fel de botezat ca restul care au facut submersie completa").
As putea continua cu multe alte exemple reale, dar n-are rost.

| Infernia a răspuns:

laughing Buna. M-as arunca in cap de pe o stanca daca as fii crestina. Ma simt bine ateista.winking Rock on!

| ArcAnna a răspuns:

Sunt fanatici religiosi cei de care vorbesti tu.stiu ce inseamna

| ArcAnna a răspuns:

Tara pupatorilor de moaste.cum spunea cineva

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia e ilogică și incorectă. De-aici și vorba "crede și nu cerceta". Nu are rost să filosofezi pe baza religiei că te-nvârți în jurul cozii...
Totuși, dacă pe noi nu ne deranjează și nu încearcă să ne influențeze, au dreptul să-și facă atâtea cruci cât vor.

Ah și faza cu barba lungă: știu eu, o fi păcat să te tunzi nu știu când nu știu de ce. Sau nu aveau foarfeci și chestii ascuțite, eu știu?
Iar faza cu casa: păi s-au certat ăia la Marea Schismă și fiecare a plecat la căsuța lui și de aici și tipurile diferite de religioși...

Dar cum ziceam. Dacă nu ne deranjează, să îi lăsăm în pace...