| Vernusio a întrebat:

Unii religiosi sau cei zisi "pocaiti" sunt foarte fericiti.Se simt impliniti si isi gasesc linistea si fericirea cand se inchina sau cand stau in biserica sau cand se roaga sau fac diverse lucruri religioase.Intrebarea mea este poate religia sa te faca fericit? Sa iti aduca fericire? Cum de pocaitii si unii religiosi sunt mai fericiti decat restul?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cunoașterea adevărului biblic si o relatie strânsă cu Dumnezeu te poate face fericit. Dar ca sa fii cu adevarat fericit trebuie să identifici religia adevărată și apoi să aplici ce înveți. Matei5:3

| RAY a răspuns:

Viata e un test al sufrinteti nu al fericiri

| T0T a răspuns:

Păi de obicei dacă ești ignorant ești mai fericit. Ignori problemele din jurul tău și trăiești în mica ta sferă, atunci normal că e totul mai simplu. Sau nu te gândești nici la problemele tale de multe ori, la ceea ce vei face pe viitor iar respectivii până la urmă tot se dau cu capul de sus.
Însă în cazul religiilor, acolo nu te dai niciodată cu capul de sus că în caz că nu ai dreptate oricum nu vei afla niciodată asta că ești mort. E una(poate singura) dintre ignoranțe care nu te lovește în niciun fel și poate e preferabilă. Religia te face mai fericit în sensul că te face să speri la un bine suprem, la o portiță la care vei ajunge spre fericire și împlinire veșnică. Ce poate fi mai frumos de atât? Putem visa la diverse lucruri pe care le includem undeva unde nu avem idee ce e și cel mai probabil nu putem ajunge, după moarte. Însă problema adevărată e că nu ai dovezi în sensul ăsta însă oamenii ăștia ca să ajungă fericiți în adevăratul sens o iau ca pe o certitudine. Luând ceva ce nu cunoști și nu ai cum să cunoști(crezând că cunoști) ca certitudine e o modalitate să te minți singur. E cum ți-aș spune că în 3 săptămâni te primesc în limuzina mea și vei avea tot ce îți dorești. Tu naiv ce ești mă crezi și ești super bucuros și ignori multe probleme cotidiene. Când ajungi totuși în locul propus de mine vezi de fapt o dacie neagră în care te bag, te tranchilizez și să zicem, îți vând organele. Tu oricum nu apuci să fii trist că te-am înșelat și nu ai apucat să "digerezi" adevărul. Practic până atunci ai fost fericit, însă acum tu decizi dacă a fost preferabil să trăiești fericit în minciună sau nu.

| leapșa a răspuns:

Isi pun credinta in religie si D-zeu si cred ca tot ce li se-ntampla vine de la el si nu se implica in alte situatii, deoarece ei cred ca e voia Domnului, mai pe scurt inchisi la minte happy

| ada92 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat cu necesități spirituale. In Biblie un verset spune ca fericiţi sunt cei conştienţi de necesităţile lor spirituale... (Mat 5:3).

Răspuns utilizator avertizat
| Daniela_Claudia_1992 a răspuns:

Asta este masca lir pentru a te trage la religia lor pentru ca degeaba ești pocăit și faci pe sfântul dacă nu faci și fapte