| florin2891 a întrebat:

Se poate lua HIV prin sarut? ma refer la sarutul frantzuzesc tocmai o fosta prietena i-a sangerat buza si in acel timp ne-am sarutat! Ea avea herpes la buza!?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca fata e HIV pozitiva, a sangerat si tu ai cea mai mica leziune a buzelor sau cavitatii orale exista un risc minim de a fi luat virusul. Nu e mare, dar nici zero.Vei afla peste minim 6 luni facandu-ti un test.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu cred ca se poate decat daca sangele ei a ajuns in contact cu alta rana deschisa de a ta deci cu sangele tau, dar herpesul e un virus si asta poti sa iei si tu cred si odata facut in viata poti sa-l faci si alta data pe un fond de imunitate scazuta a organismului deci spune-i fostei prietene sa se puna la punct cu imunitatea organismului ca sa nu mai faca herpes si nu te mai saruta si tu in acele momente de plina activitate a herpesului mai ales daca nu il trata cu antiherpes sau ceva pentru el. poti sa-l iei si sa nu se manifeste la tine numai cand scade imunitatea sau esti mai bolnav cu ceva o gripa puternica etc. deci ai grija ce saruti de acum.

| seawolf a răspuns:

Micurutza era vorba de un simplu herpes la buza. Pe ala nu-l ai toata viata ca alte herpesu de "jos"

| deeapirsuletz a răspuns:

Poi daca ea avea doar un simpl herpes nu cred ca se poate lua asa ceva.in primul radn daca ea ar avea virusul si iar sangera buza daca u ai avea niste leziuni sangeroase pe buza s-ar putea transmite dar sansele sunt minime...pentru a se transmite virusul trebuie pe putin 2 litri de saliva si intru sarut nu cred ce se foloseste atata saliva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu se poate lua. dar presupun ca sarutul cu o pers care are herpes nu e tocmai placut. nu?