| Danutzel_Micutzul_1997 a întrebat:

Bună seara, am o întrebare am altoit un cireș sălbatic pe un portaltoi măr sălbatic există vreo șanșă să iasă mere pădurețe sau să nu iasă nimic.

2 răspunsuri:
| danaieladaniela a răspuns:

Buna seara.
Sincer nu prea cred ca va iesi ceva, dar incerca.

| relian a răspuns:

Daca speciile sunt compatibile si se pot altoi,atunci fructu rezultat va fi cel al altoulul,niciodata al portaltoiului ok?
Deci portaltoiul este doara radacina,uneori si tulpina,depinde cum altoiesti,in cazul tau daca ar reusi acea altoire,ai obtine doara cirese,mere niciodata laughing
Portaloii de regula sunt folositi pentru partea de jos,tulpina,radacina,altouii is aia ce vor face fructe.
fctie de portaltoi poti obtine pomi mai mari, mijlocii sau mici ca statura.
Daca folosesti un portaltoi foarte viguros, salbatic, vei obtine un om de talie mare, deci va creste mare, inalt.