| Wordofthat999999 a întrebat:

Am o nelămurire in privinta viitorului meu, am fost la un liceu de arte la sectia arte plastice si decorative la specialitatea design vestimentar si imi place foarte mult sa fac asta, am talent si parintii vor sa continui in domeniul asta la design vestimentar dar ma atrage mai mult psihologia ca imi doresc sa fiu criminolog sa fac un master in asta dupa licenta ma atrage foarte mult si plus ca am un viitor asigurat in asta, in schimb la design vestimentar nu prea voi avea un viitor asigurat si rezonabil, plus ca e foarte complicat pentru a te stabili sa ai un serviciu asigurat si am de ales intre UN Arte si facultatea de psihologie din Bucuresti, imi place si actoria, cand eram mica ma visam actrita deoarece este o meserie deosebită, dar nu cred ca am aptitudini in asta dar n.ar fi rau sa incerc dar totusi, si parintii mei incearca sa-mi gaseasca o motivatie negativa in a ma descuraja si sa nu m-ai perseverez in asta si mereu au incercat asta, ei cred ca voi castiga bani pe viitor in asta, dar nu e o munca stabila, cum ziceam, bine pe viitor vreau sa plec si din tara dar pana atunci vreau sa-mi gases un sens al vietii. Deci, imi place arta si psihologia si eu cred ca psihologia e tot o arta a cunoasterii de sine si a lumii exterioare deci astea sunt optiunile care imi plac dar nu stiu ce sa aleg ceva asigurat pe viitor meu. V-as ramane datoare daca m-ati sfatuii va rog frumos, poate unii cunoateti mai bine si a-ti trecut prin viata si cunoasteti mai bine. Va multumesc! Ofer funda si vot!

1 răspuns:
| silvya1 a răspuns:

Aș zice să mergi pe psihologie, cu arta chiar nu prea cred că o să faci mare lucru. Cel puțin nu ai nimic asigurat după terminarea facultății.