| Densia03 a întrebat:

Bună seara, as vrea sa va întreb, cineva care știe sau a trecut prin asa ceva sad fratele meu de câteva luni a început sa consume alcool în cantități mai mari, cam zi de zi sau odată la 2 zile, nu vrea sa renunțe deloc, s-a schimbat mult, a slăbit și comportamentul la fel, nu vrea sa recunoască ca a devenit alcoolic sau sa meargă cel puțin la medic. Mi-as dori din tot sufletul meu sa existe ceva sa îl fac sa ii fie scârbă de alcool, sa nu ii mai placa sa ii fie rău de la bautură. Am auzit de niște picături din plante care se pun în mâncare sau apa, fără gust ca el sa își dea seama, credeți ca sunt bune? Sau dau măcar vreun rezultat, chiar și după un timp mai mult? Va rog mult sa ma ajutați cei care cunosc aceasta situatie și știu, va rog nu judecați bună un sfat e bun venit, măcar să-mi spuneți dacă exista ceva să-l pot face sa renunțe, va mulțumesc

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Singurele persoane care il poti face sa renunte sunt persoanele apropiate, familia si mai ales tu.
Nu trebuie sa il cicalesti la cap sau sa il mustrezi insa ii poti da o lectie sa te prefaci ca bei si tu aproape cot la cot (foloseste ceai in loc de whiskey si pune o sticla goala langa tine de cate ori vine acasa poate isi va da seama singur cand se va vedea in oglinda.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are un motiv să înceapă asta. Acel motiv este nevoie să îl rezolve. Dacă nu îl rezolvă, va bea și cu și fără motiv. Astfel, discută cu el motivul.

| cehos69 a răspuns:

Vointa, daca nu are nu va renunta simplu.
vezi sa nu aiba vreo ciroza, ca e paradit atunci definitiv happy