| MihaiAlexandruMarcu a întrebat:

Salutare. Am și eu o problema și as dori ceva sfaturi sau idei. Am un tata alcoolic și a devenit și agresiv in ultima perioada. Consuma alcool de foarte mulți ani și acum chiar a devenit ceva insuportabil, scandaluri, bătăi, nu mai are tinere de minte adică este distrus aproape total și chiar vorbesc serios. Eu cu fratele suntem plecați din țara și au rămas mama și bunica. Îmi este frica de ce se poate întâmpla și as vrea sa rezolv problema asta. Am dori sa îl ducem la dezalcoolizare dar nu știu procedurile legale. Am ințeles ca trebuie acordul lui... nu știu as dori ceva sfaturi sau măcar un tratament.

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Citat de la un avocat cu privire la problema ta:

"Politia nu poate interveni decat cand este agresiv.
Sunati la politie cand face ceea ce ziceti.
Chemati politia si salvarea daca pune in pericol viata oamenilor ( chestiunea cu gazele).
Pentru dezalcolizare nu il puteti interna dar daca pune in primejdie viata oamenilor puteti ajunge la o internare pentru probleme psihice.
Trebuie insa sa actionati de urgenta cat se manifesta..."

Sursa aici:
https://www.avocatnet.ro/......oolic.html

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ti am trimis mesaj